Szkoła Muzyczna jak nowa. To robi wrażenie

02.01.2019   Autor: Artur Maras
---

Dobiega końca generalny remont i termomodernizacja Zespołu Szkół Muzycznych w Pile. Kompleksowe prace zostały przeprowadzone od fundamentów po dach. Ich koszt to ponad 6 mln zł, z czego znaczną część stanowią fundusze unijne.

To największy remont w historii Zespołu Szkół Muzycznych w Pile. Na to co dzieje się w środku i na zewnątrz budynku przy ul. Młodych, nadal z lekkim niedowierzaniem patrzą nauczyciele. Ja tu pracuje już czterdziesty pierwszy rok także dla mnie są to ogromne zmiany. Przyszłam tu w 1978 roku i powiedzmy, że cały czas coś tam następowało... – wspomina nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych w Pile Urszula Klimczak-Skrzypczak.

Ale nigdy na taka skalę. Zmiany najbardziej widać z zewnątrz. Budynek został ocieplony. Wymieniono w nim także wszystkie okna i drzwi, a teren ogrodzono. Równie duże prace wykonano w środku. Dokonano wymiany całej instalacji elektrycznej, cała instalacje centralnego ogrzewania, ocieplony dach, ocieplone posadzki, zainstalowane ogniwa fotowoltaiczne – powiedział Karol Urbanek, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Pile.

Szkoła zmieniła się nie do poznania. Nie tylko zyskała nowy wygląd, ale została także naszpikowana elektroniką. Automatyczne okna, multimedia i.. Mamy przede wszystkim dźwiękoszczelne drzwi i okna, co przekłada się na jakość pracy. Mamy inteligentne światło, wszystkie przewody związane z multimediami, wszystkie kable są związane w ścianach. Jest to nie tylko efekt estetyczny. Dla nas jest to zupełni inna jakość pracy – wskazuje nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych w Pile Alicja Maciejewska.

Dla uczniów z kolei inna jakość nauki, o czym przekonuje Dominik Gapiński: mi jako perkusiście najbardziej przeszkadzały nasze klasy, ponieważ były w ogóle niedźwiękoszczelne i mieliśmy tylko dwie klasy i nie było po prostu gdzie ćwiczyć. Teraz to nie problem ponieważ przy okazji generalnego remontu udało się wygospodarować także miejsce na sześć nowych sal, a sekcja perkusistów trafiła do piwnicy. Remont pochłonął ponad 6 mln złotych. Większość stanowią środki unijne.

Perłą w koronie szkoły muzycznej, jak przekonuje jej dyrektor, będzie remontowana aula, która ma zachwycać światowym poziomem. Zmiana tylko tego pomieszczenia kosztowała ponad milion złotych.
Wnętrze zostało zbadane pod kątem rozprzestrzeniania się fal dźwiękowych i na tej podstawie został stworzony projekt i każdy z elementów tego pomieszczenia, czyli każda ściana musiała odpowiednio zostać zaprojektowana pod kątem akustyki – dodaje Damian Sierocki kierownik budowy.

A to wszystko przy wykorzystaniu naturalnych materiałów, takich jak dąb czy egzotyczne drewno. Na suficie znajdują się aż trzy różne rodzaje elementów akustycznych. Za sceną za to, specjalna konstrukcja, która ma rozpraszać dźwięk, została złożona z ponad tysiąca elementów. Całości dopełniać mają robione na zamówienie okiennice, które przyleciały przed świętami do Polski. Wszystko to ma zapewnić niezapomniane wrażenia w trakcie koncertów i służyć kolejnym pokoleniom uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Pile.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group