Fajerwerki powinny być zakazane?

31.12.2018|Autor: Artur Maras

Fajerwerki dla wielu są nieodzownym elementem sylwestrowej zabawy. Dla innych to kontrowersyjna rozrywka okupiona często cierpieniem zwierząt oraz uszkodzeniami ciała. Czy fajerwerki można odpalać poza Sylwestrem oraz jakie kary grożą za ich nieodpowiednie używanie?

Sylwester to czas kiedy niebo rozświetlane jest serią wystrzałowych barw. Te materiały pirotechniczne, które niejednego wprawiają w zachwyt przy nieodpowiednim użyciu mogą być także bardzo niebezpieczne. Dlatego też co roku strażacy apelują o ostrożność. Jeżeli chcemy ich używać, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Przed odpaleniem fajerwerków czytamy instrukcję obsługi. Jeżeli podpalimy lont nie przytrzymujemy tego w ręku tylko od razu wyrzucamy lub podpalamy w odpowiedniej odległości od budynków mieszkalnych od budynków palnych – mówi kpt. Mirosław Gruchot z PSP w Wałczu.

Służby namawiają jednak, aby w ogóle odchodzić od zwyczaju strzelania fajerwerkami. W tym celu strażnicy miejscy z Piły przygotowali kampanię profilaktyczną mówiąca o zagrożeniach związanych z użyciem tych wybuchowych materiałów. Mundurowi jeszcze przed świętami odwiedzali pilskie szkoły prezentując…

Akcję, która ma doprowadzić do tego aby te dzieciaki nie strzelały, aby nie brały w ogóle do rąk fajerwerków. One są informowane o tym, że nie wolno im używać fajerwerków bez nadzoru osób dorosłych i że nie mogą tego kupić – mówi Jarosław Oźmina, strażnik miejski w Pile.

Na takich spotkaniach z dziećmi jak to w Szkole Podstawowej nr 2 w Pile, strażnicy chcą dotrzeć do najmłodszych także poprzez nagrany przez siebie film. Lekarz chirurg opowiada na nim o niebezpieczeństwie poparzenia, utraty wzroku czy kończyn, strażak o tym jak fajerwerki mogą łatwo doprowadzić do pożaru a lekarz weterynarii zwraca uwagę, że w przez używanie fajerwerków cierpią także zwierzęta.

Zwierzęta inaczej jak my postrzegają i odbierają dźwięk i hałas, który w czasie wybuchu, w czasie takiej eksplozji powstaje. Pies i kot ma zupełnie inny zakres słyszalności jak człowiek i dla niego ten dźwięk gwałtowny jest źródłem silnego bólu – mówi Anna Białkowska, lekarz weterynarii.

Dyskomfort w trakcie wybuchów odczuwają także dzieci i osoby starsze. Za nieodpowiednie używanie fajerwerków grożą surowe kary, szczególnie za odpalanie ich w okresie innym niż Sylwester i Nowy Rok.

Jeżeli same fajerwerki w okresie przedświątecznym, okołosylwestrowym są używane, najczęściej to może skończyć się mandatem a to nie są małe mandaty, ponieważ zaczynają się od 100 zł a kończą na 500 zł – ostrzega Wojciech Nosek komendant Straży Miejskiej w Pile.

Mundurowi zgodnie przekonują, że najlepiej nie ryzykować i jeśli ktoś chce oglądać niebo rozświetlone fajerwerkami to najlepiej udać się na profesjonalnie przygotowany pokaz.

Przeczytaj więcej o: akcjanstrazy miejskiej fajerwerki, fajerwerki pila, Kary fajerwerki pila, pila akcja niebezpieczne fajerwerki

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • Mac

  A w Pile ” mądrzy inaczej ” walą petardami już od kilku dni…. Echo między blokami zwielokrotnia siłę wybuchów, ale kto by się tym przejmował… Wystarczy by Policja i Straż MIejska egzekwowała istniejące prawo i byłby spokój.

 • None

  Kurcze ludziska, jak wam zaczyna wszystko przeszkadzać. Za gówniaka (25 lat temu) każdy biegał już od połowy grudnia z draskami i rzucał pod balkony bo lepsze wow było. Ludzie tak nie marudzili że petardy kto rzuca. Zwierzęta domowe były też odpowiednio przygotowywane( sam miałem psa ponad 15 lat i puki nie był głuchy jak pień dostawał parę dni przed sylwestrem tabletki i spokojnie bez paniki przeżywał to petardowe szaleństwo). Teraz petardy – źle, pies sąsiada który szczeka – źle, impreza na placu – źle, mydło pękło i chomik zdechł też źle. Wszystko zaczyna wam przeszkadzać.

  • Zbigniew

   Idź do psychiatry się leczyć debilu!!!

 • witcher

  piromania-zaburzenie psychiczne wynikające z niskiej samooceny,przemocy domowej z dzieciństwa,patologicznego środowiska,odreagowania kompleksów wynikających z braku śmiałości do kobiet,zaburzenia erekcji i mało atrakcyjnej powierzchowności

  • Ja

   Czyli mówisz o sobie i swoim życiu Szul?

 • Pawlo

  Zakazać burzy bo pieski się boją

  • w

   i tęczy,bo ci staje na jej widok 😉

 • Abulabulee

  Fajerwerki ? Nie
  Petardy? Tak

 • Gość

  Ludzie zamknijcie się w schronach i spokój.Jak ktoś petardę wywali to zle bo pieski się boją ale jak pieski srają gdzie popadnie a ich właściciele stoją i głupa palą że nie widzą to jest ok. Zakazać wychodzenia z kundlami niech w domu srają to może jeden z drugim się nauczą.

  • Joanna

   Współczuję Pani/Panu.Taki tekst mógł napisać tylko “mały” człowiek.Życzę odwagi na przyszłość i podpisania się imieniem i nazwiskiem -Joanna Kowalska,właścicielka kundla.

  • Kasia Wojciechowska

   Matki z małymi dziećmi też niech siedzą w domach i wywalają obsrane pieluchy na środek pokoju zamiast do lasu albo nad rzeką! Rzygać się chce na sam widok!!!