Belle époque - wernisaż wystawy już w czwartek

24.09.2018   Autor: Redakcja
---

Belle époque – Moda damska 1871-1914 w Muzeum Okręgowym w Pile. Wernisaż w najbliższy czwartek o godzinie 17.00.

Wystawa przedstawia zmiany jakie zachodziły w modzie damskiej drugiej połowy XIX wieku po wybuch I wojny światowej. Belle époque to czas zamożnego mieszczaństwa, okres rozkwitu, postępu i względnego spokoju. W tej epoce „zadowolonego z siebie bogactwa” moda damska uległa kilku znaczącym transformacjom, od wielkopańskiego pozytywizmu po secesyjną naturalność. Modne toalety z lat 70. i 80. wspierały się na tiurniurze. Ten stelaż z półobręczy, który podtrzymywał draperie z tyłu spódnicy miał być nowa formą, bardziej naturalną i postępową.

Tiurniura zastąpiła tak gorąco krytykowaną krynolinę, a jednak z czasem sama stała się przedmiotem dezaprobaty. W latach 90. podjęto kolejną próbę reformy stroju damskiego, który miał stać się bliższy ciału i bardziej naturalny, jednocześnie odwołując się do stylów historycznych, odległych nieraz o kilkaset lat. Słynna sylwetka S z pierwszych lat XX wieku to moda sans ventre – z franc. bez brzucha. Modna kobieta upodobniała się do owadów i kwiatów, jednak w produkcji fabrycznej nowa finezyjna moda uległa deformacji i została szybko zarzucona, na rzecz powrotu to form klasycznych. W drugiej dekadzie XX wieku, odwołania do antykizującej mody przełomu wieków XVIII i XIX i początku wieku XIX zyskały nazwę drugiego Empiru, który kończy dopiero wybuch Wielkiej Wojny w 1914.

Na wystawie będzie można zobaczyć oryginalne suknie damskie z lat 1870- 1914. Pojawią się wszystkie najważniejsze wzory od sukien na tiurniurach po kolumnowe suknie drugiego Empiru.

Wszystkie prezentowane suknie wykonane zostały tylko w jednym egzemplarzu i są unikalnymi zabytkami minionej epoki. Wśród eksponatów znajdą się suknie ślubne i wieczorowe, a także eleganckie stroje dzienne. Wystawiona będzie suknia z dwoma wymiennymi stanikami oraz wyjątkowo piękna i niezwykle rzadka suknia z różowej mory obficie haftowana koralikami.

Większość sukien została wykonana z luksusowych tkanin jedwabnych, jest ozdobiona bogatą pasmanterią dzięki czemu idealnie pokazuje nieprzeciętny charakter i wyjątkowość pięknej epoki. Uzupełnieniem ekspozycji będą liczne oryginalne magazyny kobiece z barwnymi rycinami i wykrojami.

Stroje prezentowane na wystawie pochodzą z prywatnej kolekcji Anny Moryto. Kolekcja jest gromadzona od kilkunastu lat i obejmuje dziesiątki ciekawych i unikalnych eksponatów. W zbiorach znajdują się stroje damskie od strojów dziennych po bogate toalety wieczorowe i ślubne. Na wystawie w Pile zaprezentujemy również suknię, która wcześniej nie pojawiła się na żadnym wydarzeniu.

Ponadto w kolekcji znajdują się rzadkie narzędzia krawieckie i hafciarskie z XIX wieku, liczne magazyny kobiece, obuwie i drobne dodatki.

Wernisaż wystawy odbędzie się 27 września o godzinie 17.00 w Muzeum Okręgowym w Pile. Wystawa będzie czynna do 10 grudnia.

fot. i opr. Muzeum Okręgowe w Pile

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group