Czy ubezpieczenie szkolne jest obowiązkowe?

13.08.2018   Autor: Redakcja
---

Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego rodziców czeka spora ilość wydatków – zakup podręczników, przyborów, tornistrów, opłacenie komitetu rodzicielskiego czy ubezpieczenia NNW. Dochodzą do tego nowe buty, odzież, wycieczki szkolne, zajęcia dodatkowe oraz wiele innych kosztów, które podsumowując stanowią wysoką kwotę.

Nic zatem dziwnego, że rodzice starają się pomniejszać te wydatki – czasem są to używane podręczniki, przybory zakupuje się w sklepach, w których trwają wyprzedaże, a z ubezpieczenia wielu rodziców najchętniej w ogóle by zrezygnowało. Czy słusznie? Czy ubezpieczenie w szkole jest obowiązkowe?

Polisa szkolna – co to jest?
Od wielu lat praktykowana jest zasada zakupu ubezpieczenia NNW oferowanego przez szkołę. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że oferta taka najczęściej jest mało opłacalna.

Polisa NNW dla dziecka to rodzaj zabezpieczenia go na wypadek konsekwencji nieszczęśliwych wypadków: złamań, urazów, chorób. To właśnie ubezpieczenie szkolne gwarantuje określoną sumę ubezpieczenia, od której liczony jest procent przysługujący za określone zdarzenie wymienione w umowie. W polisie szkolnej obowiązuje najczęściej składka roczna, jednak bardzo często szkoła wymaga opłacenia jej w pierwszym miesiącu nauki – a dla wielu osób jest to moment największych wydatków.

Warto jednak dodać, że dzisiejsza polisa szkolna to produkt wielofunkcyjny. Może zagwarantować nie tylko odszkodowanie z określonego tytułu, lecz dodatkowo wsparcie w postaci:

• kontakt z psychologiem;
• transport medyczny;
• korepetycje w czasie zwolnienia lekarskiego;
• pomoc w zorganizowaniu sprzętu do rehabilitacji;
• dofinansowanie do leków nierefundowanych.

Jeśli rodzic zdecyduje się na zakup polisy w placówce szkolnej, warto by sprawdził, co dana oferta gwarantuje. Bardzo często szkoły przedstawiają słabszą i tańszą ofertę, by skorzystać z niej mogły również dzieci z biedniejszych rodzin. Jednak taka oferta nie musi satysfakcjonować pozostałych rodziców.

Obowiązek ubezpieczenia NNW
Nauczyciele oraz dyrekcja bardzo często na zebraniach dla rodziców starały się przekonać ich, że istnieje obowiązek zakupu ubezpieczenia szkolnego. Jednak nie ma formalnie takiego obowiązku i te osoby, które nie są zainteresowane ofertą szkoły, nie muszą z niej korzystać.

Warto jednak przemyśleć ofertę szkoły, ponieważ jednorazowa składka może przynieść w przyszłości korzyści – szczególnie gdy dziecko uprawia kontuzjogenny sport, jest aktywne lub podatne na choroby. Wówczas odszkodowanie z polisy może pomóc szybciej wyzdrowieć oraz wrócić do pełnej sprawności.

Podwójne ubezpieczenie to podwójne odszkodowanie
Jednorazowa składka nie dla wszystkich może być dużym kosztem. Dokupienie kolejnego ubezpieczenia dla dziecka może zwiększyć późniejsze odszkodowanie. Dzieciom często przytrafiają się urazy, złamania czy pobyty w szpitalu – wówczas można otrzymać podwójne odszkodowanie.

Środki otrzymane z odszkodowania można przeznaczyć na wiele ciekawych celów: obóz językowy dla dziecka, wakacyjny wyjazd za granicę całą rodziną, nowy instrument muzyczny czy sprzęt sportowy. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad samodzielnie dokupionym ubezpieczeniem.

Gdzie szukać dobrej polisy dla dziecka?
Zakup polisy, która zagwarantuje dziecku wysokie odszkodowanie może nie być proste. Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają wiele ofert, w których łatwo się pogubić.

Aby znaleźć dobrą polisę – można oczywiście zasięgnąć informacji w internecie. Znaleziona polisa na życie online powinna być jednak dobrze sprawdzona.

Dobrym miejscem, by dowiedzieć się czegoś więcej o znalezionej ofercie, będzie ranking ubezpieczeniowy. Jest to miejsce, gdzie specjaliści branży ubezpieczeniowej na bieżąco oceniają wszystkie dostępne na rynku oferty. Polisy oceniane są w kilku kategoriach, zatem znaleźć można najlepsze dostępne oferty.

Dobrą formą poszukiwania odpowiedniego ubezpieczenia będzie również porównywarka ubezpieczeniowa. Wymaga ona uzupełnienia krótkiego formularza, pozostawieniu danych kontaktowych, co spowoduje, że skontaktuje się z klientem specjalista. Na podstawie udzielonych informacji będzie on w stanie dopasować ofertę do indywidualnych potrzeb osoby zainteresowanej.

Rozmowa z konsultantem jest niezobowiązująca. Jednak informacje, jakie otrzymuje się w trakcie takiej rozmowy są niezwykle cenne – dzięki temu można wybrać ofertę najlepszą dla dziecka oraz umówić się na spotkanie z agentem w celu podpisania umowy. Pomoc porównywarki bardzo ułatwia zarówno poszukiwanie ubezpieczenia, jak i sam kontakt z ubezpieczycielem.

Zalety ubezpieczenia dziecka
Dlaczego ubezpieczenie, choć nieobowiązkowe jest tak ważne? Ponieważ nikt nie wie, co spotkać może jego dziecko. Ubezpieczenie szkolne gwarantuje ochronę przez 24 godziny na dobę na terenie szkoły i poza nią.

Dziecku mogą przytrafić się różne rzeczy – może trafić do szpitala z zapaleniem wyrostka robaczkowego, złamaną ręką lub nogą, wstrząśnieniem mózgu, poważną chorobą lub po wypadku samochodowym.

Im lepsze ubezpieczenie – tym lepsza ochrona i zabezpieczenie jego życia i zdrowia. To rodzice mają obowiązek opieki nad dziećmi, zatem dobrze jest przewidywać konsekwencje zdarzeń, jakie spotkać mogą dziecko.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group