Dzisiaj NOC MUZEÓW!

19.05.2018   Autor: Redakcja
---

Przed nami Noc Muzeów. Moc atrakcji na sobotni wieczór przygotowały muzea i galerie w całym regionie. W Pile do północy otwarte będzie Biuro Wystaw Artystycznych, a tam prelekcje o sztuce i koncert. Ciekawostki także w Muzeum Staszica...

- Będzie można zobaczyć m.in. ząb rekina znaleziony na Koszycach, który ma ponad 2 mln lat - zachęca Maciej Usurski, historyk.

Tak. Kiedyś w Pile pływały rekiny. Są też i egzemplarze z Japonii. To wszystko będzie można obejrzeć podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Staszicówce. Będą też wykłady. Rafała Ruty, które te okazy zbierał, ale też i Macieja Usurskiego. Historyk opowie o gazetach jakie wydawano w pilskim obozie jenieckim. Były tam też rubryki rozrywkowe...

- Przypominam sobie coś takiego, pani rozmawia z panem i pani mówi do pana: dwóch mężczyzn w całym moim życiu spełniło ideał prawdziwego bohatera. I pan odpowiada: konie czy mogłabyś mi powiedzieć, kto jest tym drugim mężczyzną? Także raczej taki humor angielski - dodaje Maciej Usurski, historyk z Muzeum Stanisława Staszica w Pile.

Za to polskiego humoru będzie można posłuchać podczas koncertu w ogrodzie Staszicówki.

- W tym roku będzie to koncert, recital Magdy Smalary pt. Kobieta do zjedzenia. Piosenki specjalnie napisane, skomponowane pod kątem tego recitalu lub znane standardy o przyjemnościach jedzenia i o odchudzaniu się - mówi Wojciech Beszterda.

Artystka w tym względzie korzystała z porad hipnotyzera i pewnie o tym publiczności opowie. Wiele też będzie się dziać w ogrodach Muzeum Okręgowego, a także na parkingu gdzie pokaz przygotowali pogranicznicy.

- Którzy pokażą na parkingu przed siedzibą muzeum o godz. 20.00 będą prezentowali się z odpowiednią rekonstrukcją historyczną. Tradycyjnie angażujemy również pilska grupę rekonstrukcyjną Przedmoście - mówi Ziemowit Niedźwiecki - dyrektor Muzeum Okręgowego w Pile.

Wszystko związane z 90 rocznicą powstania Straży Granicznej. W naszym regionie strażnicy strzegli ponad 120 km granicy zachodniej. Pamiątki związane z ich służbą można będzie od jutra oglądać w salach wystawowych Muzeum Okręgowego. Nie zabraknie unikatów...

- Dużą ciekawostką jest kompletny mundur oficera straży granicznej Pępkiewicza, który służył na terenie wolnego miasta Gdańska. Takim rarytasem jest jedyny w Polsce pas galowy, wypożyczony z Muzeum Wojska Polskiego to jest jedyny znany egzemplarz. Musze powiedzieć, że to są w ogóle bardzo rzadkie obiekty - zachęca Marek Fijałkowski, starszy kustosz z Muzeum Okręgowego w Pile.

Jak ta czapka zimowa. Także jedyny zachowany oryginalny egzemplarz. A także kącik poświęcony najsławniejszemu strażnikowi – Piotrowi Konieczce z posterunku w Jeziorkach. To pierwsza ofiara II wojny światowej.

Natomiast w Muzeum Ziemi Wałeckiej jutro wernisaż wystawy podróżniczej.

- Cała Noc Muzeów podróżnicza, czyli zaczynamy wernisażem „Kolory i Faktury Antarktydy” Tomka Bukowskiego, dość szalona wyprawa pod żaglami, razem z synem wyprawili się na Antarktydę. Piękne zdjęcia, piękne opowieści, także będzie można je usłyszeć, później spotkanie z biografem Tonego Halika – Mirosławem Wlekłym - mówi Marlena Jakubczyk, kustosz Muzeum Ziemi Wałeckiej.

Wystawę, która gromadzi pamiątki jednego z najsławniejszych współczesnych polskich podróżników będzie można obejrzeć jeszcze tylko jutro. Noc Muzeów to finisaż wystawy „Odkrywanie świata”. Tematycznie będzie też na Krajnie...

- Będziemy rozmawiać o wierzeniach ludowych, o tym co kiedyś ludzie czerpali z natury, w jaki sposób żyli w kontakcie z naturą, ale będziemy również przedstawiać wątki historyczne, które udokumentowały istnienie czarownic na Krajnie - mówi Kamila Krzanik-Dworanowska, dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej

Będzie można uwarzyć czarodziejskie zioła i zobaczyć... jak palono czarownice na stosie.

https://www.asta24.pl/2018/05/17/noc-muzeow-masa-kajakowa-innych-atrakcji/

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group