Ars Medical bez kontraktu NFZ na oddział wewnętrzny

08.03.2018   Autor: Michał Kępiński
---

Złe wieści dla pacjentów z regionu. Narodowy Fundusz Zdrowia nie przedłużył kontaktu z kliniką Ars Medical i od 1 kwietnia przestanie funkcjonować oddział chorób wewnętrznych.
Jakie konsekwencje taka decyzja niesie dla chorych?

Kompleksowa diagnostyka chorób układu krążenia, przewodu pokarmowego, a także chorób endokrynologicznych i neurologicznych. To właśnie na to mogli liczyć pacjenci kliniki Ars Medical. Mogli, bo od 1 kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia nie przedłużył z placówką kontaktu.

- Myślę, że jest to bezpośrednio związane z siecią szpitali
- mówi dr Zygmunt Malinowski, prezes zarządu kliniki Ars Medical.

Siecią, która preferuje największe placówki zdrowia w kraju. To właśnie one mają zapewnione finansowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Reszta, czyli małe szpitale czy prywatne kliniki muszą na zasadach konkursowych podzielić między siebie zaledwie 7 proc. ze środków, które do tej pory fundusz przeznaczał na leczenie szpitalne. Tych pieniędzy zabrakło właśnie na oddział w pilskim Ars Medicalu.

- Był to oddział, który w zasadzie od początku naszej działalności medycznej był i służył pacjentom, którzy byli leczeni bezpłatnie. Przez te lata udało nam się stworzyć bardzo nowoczesny oddział, gdzie była bardzo szybka diagnostyka, a pacjenci bardzo chętnie korzystali z tej diagnostyki - dodaje dr Zygmunt Malinowski , prezes zarządu kliniki Ars Medical.

Co to oznacza w rzeczywistości? Pacjenci utracą miejsca w kolejce i zmuszeni zostaną do szukania miejsca w szpitalu, który ma kontrakt z NFZ.

Większość pacjentów z opieki lekarskiej w klinice Ars Medical była zadowolona. Do tej grupy należy między innymi brat Elizeusz Martynów, z parafii p.w. św. Antoniego w Pile, który często trafia na wspomniany oddział.

- To jest jakaś klęska dla chorego, dla chorego człowieka. Każdy z nas chce być zdrowy i ma prawo do tego zdrowia, ale raz po raz pojawiają się takie właśnie sytuacje gdzie człowiek traci zdrowie, przychodzą rozmaite sytuacje, które go męczą, męczą i to są właśnie choroby - opowiada br. Elizeusz Martynów, pacjent oddziału chorób wewnętrznych w Ars Medical.

Gdzie więc pacjent ma szukać pomocy? Narodowy Fundusz Zdrowia tłumaczy, że przeprowadził dogłębną analizę, która wykazała, że...

– W subregionie pilskim i w samej Pile jest zbyt wiele łóżek szpitalnych na oddziałach chorób wewnętrznych. W Pile pozostaje oczywiście Szpital Specjalistyczny, który ma o wiele większe obłożenie – około 95 procent, ale w najbliższej okolicy też szpitali nie brakuje, więc naszym zdaniem nie powinno być problemów - zapewnia Jacek Bartkowiak, biuro prasowe WOW NFZ.

Co z pozostałymi kontraktami, które ma podpisana klinika Ars Medical z Narodowym Funduszem Zdrowia? Urzędnicy uspokajają i w najbliższym czasie nie przewidują żadnych zmian. Czy tak faktycznie będzie okaże się już za kilka dni kiedy to rozstrzygnie się kolejny konkurs.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group