Piła poza powiatem? Apel do Morawieckiego

08.01.2018   Autor: Artur Maras
---

Prezydent chce, by Piła stałe się miastem na prawach powiatu. Piotr Głowski wyśle w tej sprawie we wtorek list do premiera Mateusza Morawieckiego. Zrobią to także prezydenci Sieradza i Ciechanowa, którzy wspólnie z Piłą chcą przeforsować ten pomysł.

- Uważamy, że dzisiaj ten czas jest. W Parlamencie toczą się prace. Chcielibyśmy, żeby szef rządu i tym razem nasz wniosek kierujemy do pana premiera, żeby to szef rządu był wyrazicielem, tej woli, która została wskazana w trakcie kampanii wyborczej. Oczekujemy realizacji tych słów, które dawały nam nadzieję - mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Nadzieję na możliwość zmiany miała dać wypowiedź ministra Błaszczaka z 2015 roku o tym, że PiS ma przygotowany projekt dotyczący byłych miast wojewódzkich. Prezydent Piły nie zamierza przepuścić takiej okazji i wraz z Ciechanowem i Sieradzem – miastami, które po reformie administracyjnej z 1999 roku zgodnie z własną decyzją stały się powiatem ziemskim.

Przed kilkoma laty trwały w parlamencie prace nad ustawą dająca m.in. Pile szansę na przekształcenie się w miasto na prawach powiatu. Projekt upadł. Teraz prezydenci Piły, Ciechanowa i Sieradza ponownie będą starać się o zmianę statusu.

Prezydent Głowski jest przekonany, że miasto oraz powiat zyskałby na takiej zmianie finansowo. Przykładem ma być reforma oświaty. Zdaniem prezydenta, gdyby szkoły podlegały jednej władzy, obyłoby się bez strat w budżecie gminy i zwolnień nauczycieli.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group