To już dzisiaj

Dzisiaj (piątek) o godz. 18.00, w Auditorium Maximum Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile obędzie się promocja kolejnej, ósmej już książki wydanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Festiwalu Nauki w Pile.

Jak pisze we Wstępie Marek Kulec:
Książka POKOLENIE PRZEŁOMU. PILANIE ROCZNIK 1970, to specyficzne opowieści autorów o ich małych ojczyznach. Czytając poszczególne prace da się zobaczyć i wymienić ich komponenty. Pierwszym jest komponent geograficzny. Miejsca, z których wyrastają. W obrębie miasta nazywają obszary oswojone: budynki, osiedla, ulice, szkoły, kluby. To one decydują, jakimi ludźmi stają się. Jaki system wartości ich ukształtował i w jaki wierzą. Kolejny komponent ma charakter emocjonalny. Pamięć miejsc, ludzi, sytuacji, wszystko to kipi emocjami. Nakazuje wracać do nich, analizować je, dopatrywać się ukrytych ważnych życiowo sensów. Jest i kolejna – słabiej zaznaczona niż w tomach poprzednich – funkcja mitotwórcza. Jednak mitologizacji sprzyja czasowy dystans wobec opisywanych wydarzeń. I tak jak w poprzednich tomach horyzont czasowy wynosił nawet siedemdziesiąt lat, w tomie ubiegłorocznym wynosił lat trzydzieści kilka, tak teraz ów dystans, to mniej więcej dwadzieścia lat. A więc w opowieściach Autorów arkadyjskie obrazy zastępuje kronikarski konkret i rzetelność.

Autorami POKOLENIA PRZEŁOMU. PILANIE ROCZNIK 1970 są: Elżbieta Czechowska, Paweł Dahlke, Agnieszka Matusiak, Sławomir Nakoneczny, Katarzyna Olter, Maciej Usurski, Sławomir Wegner, Bartosz Wodarkiewicz i Przemysław Zdunek, ks. Tomasz Wola oraz Angelika Zygmunt.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group