Luteranie od 500 lat w Polsce, także w Pile

13.10.2017   Autor: Artur Maras
---

Dokładnie 500 lat temu za sprawą ks. Marcina Lutra rozpoczęła się reforma kościoła katolickiego. Z tej okazji także w Pile parafia Ewangelicko-Augsburska przy współpracy m.in. Muzeum Okręgowego zorganizowała okolicznościową wystawę oraz koncert.

- Od roku 1517 datujemy można powiedzieć kwestię reformy kościoła katolickiego ponieważ Marcin Luter właśnie w tym roku 31 października przybił 95 tez do Kościoła Zamkowego w Wittemberdze. Nie można powiedzieć, że powstał wtedy kościół ewangelicki tylko można powiedzieć, że zaczęła się reforma kościoła i chrześcijaństwa - tłumaczy ks. Tomasz Wola, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile.

Okolicznościową wystawę „500 lat reformacji w północnej Wielkopolsce” można oglądać do połowy października w Muzeum Okręgowym w Pile. Organizatorom udało się zebrać 250 obiektów związanych z działalnością parafii ewangelickich w regionie od XVI do XX w. Najcenniejsze są pochodzące z XVI wieku starodruki Pisma Świętego i kazania wydane zarówno po łacinie polsku i niemiecku. Nie zabrakło także portretów dawnych pastorów, czy naczyń liturgicznych. Ciekawym elementem wystawy są także wizerunki, zarówno istniejących jak i zburzonych kościołów ewangelickich z regionu.

Z okazji 500-lecia reformacji 13 października o godz. 19 w Regionalnym Centrum Kultury odbędzie się koncert utworów sakralnych Solus Christus w wykonaniu zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group