Ustawa o RIO to zamach na samorządy?

15.06.2017|Autor: Artur Maras

Uchwalone niedawno przez Sejm zmiany w ustawie o Regionalnych Izbach Obrachunkowych wprowadzające kontrolę finansów samorządów pod kątem gospodarności, celowości i rzetelności były tematem konferencji prasowej pilskiej Platformy Obywatelskiej.

Zdaniem parlamentarzystów jest to kolejny zamach obecnej władzy na samorządy.

To nas dotyczy proszę państwa. Dotyczy naszego otoczenia. Dotyczy każdego Polaka, każdego mieszkańca każdej gminy. Wojewoda, premier, będzie miał więcej do powiedzenia niż my wszyscy. My nic nie będziemy mieli za chwile do gadania, bo jednym ruchem będzie można odwołać nawet najbardziej zaufanego samorządowca, który dostał 80% procent poparcia – oburza się Mieczysław Augustyn, senator Platformy Obywatelskiej.

Projekt zmian w ustawie o Regionalnych Izbach Obrachunkowych budzie wielkie emocje wśród samorządowców. Przyjęta 8 czerwca nowelizacja daje bowiem Regionalnej Izbie Obrachunkowej, będącej organem pełniącym nadzór nad jednostkami samorządu terytorialnego nowe kompetencje. RIO będą mogły m.in. kontrolować gospodarkę finansową samorządów już nie tylko pod względem legalności, ale także gospodarności, rzetelności i celowości decyzji organów samorządowych, co zdaniem opozycji może stać się batem na samorządowców spoza PiS-u, ze względu na dowolność interpretacji tych zapisów.

Do tego wprowadzono także zmiany w zasadach przeprowadzania konkursu na prezesa izby. Ci od teraz będą powoływani przy premierze, a nie zaś jak do tej pory w ramach konkretnej izby.

Przeczytaj więcej o: mieczysław augustyn piła, platforma obywatelska piła, regionalna izba obrachunkowa piła, rio piła, senator augustyn, Ustawa o RIO to zamach na samorządy?

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • pilanin

  Rządy jednej partii ? To już było …

 • chloniak

  Jaki znowu zamach, przecież już był pierwszy pona 1,5 roku temu. To jeszcze jest jakaś wolność, a litery skoro teraz liczby to później peowscy poloniści powiedzą ..że to zamach na alfabet, oj jesteście szaleni w tym odwyku od żłobu. Szkoda tylko że jak robiliście skok na OFE to była cisza a ten wasz niezależny trybunał konstytucyjny w końcu orzekł że cytuję… pieniądze obywateli nie są tylko ich własnością a są publiczno-prywatne…. Choć raz dotrzymajcie słowa i wyjedźcie jak obiecywaliście.

 • ssss

  ojojojojojooo, biedulki boją się, że ktoś w końcu będzie ich pilnował z wydawaniem NASZYCH pieniędzy… Mieciu jak zawsze oburzony, Piotruś w dalszym ciągu nie oderwał się od klubowego cycka, a Janyska, tradycyjnie by posiedzieć i popatrzeć…

  • LoczeQ

   Brakuje jeszcze szejnfelda do tej Trójcy świętej

 • pilanin

  I bardzo dobrze, że będą badać gospodarność i celowość wydatków. Jest szansa, że nie przejdą więcej tak głupie wydatki jak nasza słynna korona na wyspie, która kosztowała nas 60 tysięcy złotych.

 • wk_kar

  Może w końcu ktoś dopatrzy się jak pieniądze publiczne wypływają bez żadnej kontroli do zarządców nieruchomości wspólnot mieszkaniowych z udziałem Gminy Piła na pokrycie wydatków spowodowanych przez złe zarządzanie tymi nieruchomościami.
  Może w końcu ktoś porówna zaplanowane zakresy rzeczowe i ich wartości do wykonanych zakresów rzeczowych i ich wartości robót remontowo-budowlanych realizowanych przez zarządców wspólnot mieszkaniowych z udziałem Gminy Piła.
  Może w końcu ktoś spowoduję , że najemcy lokali komunalnych i właściciele prywatni lokali wspólnot mieszkaniowych z udziałem Gminy Piła nie będą obciążani kosztami dostawy zimnej wody które nie mają swojego udokumentowania w odczytach wodomierzy w mieszkaniach a są wynikiem złego zarządu nieruchomościami przez zarządców wspólnot mieszkaniowych. W przypadku mieszkań komunalnych odbywa się to za zgodą i akceptacją MZGM Piła ze szkodą dla najemców i korzyścią dla zarządców ( nie ponoszą żadnej odpowiedzialności finansowej za złe zarządzanie nieruchomościami wspólnot mieszkaniowych z udziałem Gminy Piła ).