Noc Muzeów w Wałczu i Trzciance

15.05.2017   Autor: Redakcja
---

Kryminalna Noc Muzeów w Wałczu. Podczas imprezy odsłonięto portret Młodzieńca autorstwa Jacka Malczewskiego. W Trzciance natomiast tematem Nocy Muzeów była historia i kultura Łemków.

Spotkanie autorskie z autorką kryminałów Katarzyną Puzyńską, czy koncert muzyki z filmów sensacyjnych w wykonaniu Nova Quartet z Bydgoszczy - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla uczestników wałeckiej Nocy Muzeów. Podczas imprezy prezentowano również zabytkowe pojazdy w tym budzącą grozę „czarną wołgę“. Pojazd ten według miejskiej legendy krążył po drogach w nocy, a kierowca zabierał dzieci i pobierał krew, która była lekarstwem dla Niemców chorych na białaczkę.

Podczas nocy muzeów odsłonięto również portret Młodzieńca autorstwa Jacka Malczewskiego. Muzeum otrzymało obraz na przechowanie od jednego z Wałczan. Dzieło na początku czerwca puści wałeckie muzeum. Został bowiem wypożyczony na wystawę do Szczecina. Po powrocie do Wałcza będzie prezentowany na specjalnej ekspozycji.

- Jest to wyjątkowa praca, bardzo ładna, estetyczna, wyjątkowa i też oddająca w pełni sztukę jaką tworzył Malczewski - zapewnia Magdalena Suchorska-Rola, dyrektor Muzeum Ziemi Wałeckiej.

W Trzcianeckim muzeum natomiast królowali Łemkowie. Koncerty, prelekcje czy otwarcie wystawy czasowej „Sen o domu utraconym, czyli o kulturze Łemków”, a na deser występ Zespołu Pieśni Łemkowskiej Barwinok. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty łemkowskie związane z rękodziełem.

- Chcielibyśmy zabrać mieszkańców Trzcianki w sentymentalną podróż która rozpoczynamy od Łemkowszczyzny a zakończymy na ziemiach odzyskanych,poznamy kulturę Łemków - mówi Elżbieta Witnicka, dyrektor Muzeum Ziemi Nadnoteckiej.

W tą sobotę natomiast odbędzie się Noc Muzeów w Pile. W Muzeum Stanisława Staszica będzie między innymi pokaz zbiorów pilskich kolekcjonerów oraz koncert Andrzeja Poniedzielskiego. Właściciele pojazdów dwu oraz czterokołowych wszelkiej maści z Piły i okolic pojawią się na placu Konstytucji 3 Maja. Pilskie Muzeum Okręgowe zaprasza na wykłady o zabytkach archeologicznych w lasach regionu pilskiego oraz o sekcie ks. Jana Czerskiego w Pile.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group