Niecodzienna lekcja historii w Gimnazjum nr 5

24.03.2017   Autor: Czytelnik asta24.pl
---

W ramach projektu „A potem kraju runęło niebo …” realizowanego przy wsparciu Fundacji BZWBK z programu Bank Ambitnej Młodzieży w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie skierowane do miłośników historii.

„Małe Ojczyzny to wielka szkoła dobrze rozumianego patriotyzmu (…)” Izabella Cywińska. Realizując idee Małych Ojczyzn i odpowiadając na duże zainteresowanie uczniów tematyką II wojny światowej, 16 marca 2017 r. w naszym gimnazjum odbyło się spotkanie miłośników historii. Przedmiotem spotkania były działania zbrojne na ziemi pilskiej w styczniu i lutym 1945 r., rezultatem których był powrót Piły do Polski. Gościem specjalnym spotkania był pan Maciej Usurski, kustosz Muzeum im. Stanisława Staszica.

Młodzież z wielką uwagą wysłuchała wspaniałego wykładu. Młodzi historycy dowiedzieli się jaki sposób przebiegały walki o nasze miasto, jakimi siłami dysponowali Niemcy i wojska radzieckie. Zostali poinformowani jakich rodzajów broni używały walczące strony. Wielkie zainteresowanie wzbudziły radzieckie wyrzutnie rakietowe Katiusze, które Niemcy nazywali” organami Stalina” oraz niemieckie bezodrzutowe granatniki przeciwpancerne - pancerfausty. Uczniowie poznali losy Olega Matwiejewa instruktora i pomocnika dowódcy pułku ds. strzelania powietrznego w 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”, który zginął w czasie walk o nasze miasto. Szczególne emocje gimnazjalistów wzbudziła prezentacja zdjęć i krótki filmik pokazujący nasze miasto w czasie działań zbrojnych i tuż po zakończeniu walk.

Ponadto uczniowie naszego gimnazjum mogli zobaczyć wystawę poświęcona naszemu miastu, którą zorganizowano na parterze naszej szkoły.

Ta niecodzienna lekcja historii przybliżyła młodzieży najbardziej dramatyczne chwile w dziejach naszej miejscowości.

fot. i opr. Julita Żybort, pedagog Gimnazjum nr 5 w Pile

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group