Rzymianie i Dakowie na Placu Staszica

10.11.2016   Autor: Artur Maras

Rumuńskie miasto Alba Iulia zacieśni współpracę z Piłą. W tym tygodniu podpisano w tej sprawie list intencyjny. 5 lat temu współpracę naukową z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Pile podjął tamtejszy uniwersytet. Teraz współpraca ma zostać poszerzona o działania kulturalne, sportowe oraz gospodarcze.

Współpraca pomiędzy uniwersytetem z miasta Alba Iulia a Państwową Wyższą Szkołą zawodową w Pile trwa już od 5 lat. Rumuńska uczelnia była jedną z pierwszych z którą pilski PWSZ nawiązał współpracę naukową. Umożliwiła ona studentom m. in. wymianę zagraniczną w ramach programu Erasmus. Teraz współpraca ta ma zostać rozszerzona i ma dotyczyć miast w których znajdują się uczelnie.

- Zaproponowaliśmy by podpisać list intencyjny, który przybliży nas do podpisania kolejnej umowy partnerskiej naszego miasta a z drugiej strony da nam to czas do tego aby faktycznie rozpoznać potrzeby, zainteresowania i dać możliwość naszym organizacjom pozarządowym do tego, żeby by pozgłaszały swoje potrzeby czy oczekiwania w stosunku do takiej współpracy, mówi - Piotr Głowski, prezydent Piły

Na konferencji prasowej przedstawiciel "1 Decembrie 1918" University of Alba Iulia oraz wiceprezydent rumuńskiego miasta podkreślali jak owocna jest współpraca między jednostkami. Jako przykład można podać, że z programu Erasmus, w dwóch ostatnich edycjach skorzystało ponad 300 studentów i pracowników obu instytucji.

- Jestem pewien, że mamy wiele do nauczenia się od siebie.W ciągu kilku godzin które tutaj spędziłem, zauważyłem, że jesteście bardzo dynamicznym miastem, na swój sposób bardzo młodym, od którego Alba Iulia będzie mogła wiele się nauczyć - mówił Paul Voicu, wiceprezydent Alba Iulia

A o zacieśnianiu współpracy kulturalnej mieszkańcy miasta mogli przekonać się podczas nietypowej lekcji historii. Na Placu Staszica odbył się spektakl historyczny w wykonaniu rumuńskiej grupy rekonstrukcyjnej - "Asociata Culturala penrtu Istorie Vie". Przedstawienie pokazywało fragment starożytnej historii Rumunii związanej z podbojem Dacii przez Rzymian i ich panowaniem na tych terenach. Pilanie mogli zobaczyć także walkę gladiatorów, tradycyjny taniec wojenny czy walkę legionistów z dackimi wojami.

- Jakby to co robimy między uczelniami ma się rozszerzyć na inne środowiska, biznesowe, sportowe, szkół a przede wszystkim kulturalne. Dlatego dzisiaj wizyta tego zespołu historii żywej, ta wizyta chóru która miała miejsce rok temu. Poznajemy własną historię, poznajemy własne rzeczywistości, poznajemy własną kulturę. Natomiast współpraca naukowa, dydaktyczna funkcjonuje już od 5 lat. To już ma miejsce i jest na najwyższym poziomie jakim może być - mówi prof. nadz. dr hab. Donat Mierzejewski, rektor PWSZ w Pile

Wczoraj goście z Rumunii zwiedzali miasto. W maju przyszłego roku do miasta Alba Iulia zostali zaproszeni przedstawiciele Urzędu Miasta.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group