Tanie mieszkanie od miasta!

08.03.2016   Autor: Artur Maras
---

Mieszkanie na start za 250 zł miesięcznie? Taki pilotażowy w skali kraju program wprowadziła Piła. Mieszkania mają być zachętą do pozostania w Pile, będą dla młodych i zdolnych. Jak je zdobyć?

Młodym ludziom ciężko się usamodzielnić. W takiej sytuacji są choćby Paulina z Dawidem, którzy po 5 latach znajomości postanowili zamieszkać razem. Niestety rzeczywistość ich przerosła. Paulina zarabia najniższą krajową, a Dawid niewiele więcej. - Moja wypłata wystarcza na utrzymanie się, opłacenie mieszkania, rachunków, a drugą wypłatę przeznaczamy na wyżywienie - mówi Dawid.

A co z drobnymi przyjemnościami, czy z odłożeniem czegoś na zakup mieszkania na własność?
O tym mogą jedynie pomarzyć. Dlatego wielu, podobnie jak Dawid z Pauliną zastanawiają się nad wyjazdem z Polski. A do szczęścia brakuje tak niewiele.

O przyszłość młodych pilan martwią się samorządowcy. I dlatego wymyślili rozwiązanie, by takich ludzi jak Paulina i Dawid zatrzymać w Pile. Remedium na to ma być program „Mieszkanie na start. - Chcemy przeznaczyć w pierwszym etapie 60 nowych mieszkań na wynajem, na 3 lata z możliwością przedłużenia o kolejne dwa. Wydaje się, że to jeden z najważniejszych elementów startu w dorosłe życie młodego człowieka, bo prócz pracy musi mieć gdzie mieszkać - wyjaśnia Piotr Głowski, prezydent Piły.

I to najlepiej tanio. Za wynajem mieszkania w Pile trzeba zapłacić od 800 do 1200 złotych. Tymczasem program „Mieszkanie na start” to znacznie tańsza opcja, bo za 40 metrów trzeba będzie zapłacić jedynie ok 250 zł. Pierwsze bloki już powstają przy ul Andersa. O te właśnie mieszkania mogą się starać osoby do 35 roku życia, których wykształcenie czy specjalizacja jest pożądana na lokalnym rynku pracy, a lista takich zawodów jest długa. - Oczywiście królują tam cały czas zawody związane z informatyką, ale nie tylko, elektronika, elektrotechnika, ale też inżynierowie różnych branż, a nawet spawacze - wymienia Grzegorz Marciniak, prezes Izby Gospodarczej Północnej Wielkopolski.

O tym, czy dany zawód lub specjalność jest na pilskim rynku pożądana zdecyduje Inwest-Park, który wystawi rekomendację. O przyznanie takiego mieszkania musi jednak wystąpić pracodawca, który tworzy miejsce pracy.

Od jesieni będzie czekać 11 takich mieszkań.
Kolejne w przyszłym roku. Docelowo miasto na ten cel chce przeznaczyć 60 mieszkań.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group