Sarmacja i nie tylko - z kolekcji Z.Juszkiewicza

03.03.2016   Autor: Redakcja
---

Dziś (w czwartek) w Muzeum Okręgowym w Pile o godz. 17.00 otwarcie wystawy "Sarmacja i nie tylko" z kolekcji Zbigniewa Juszkiewicza. Wystawa prezentuje obiekty od średniowiecza do końca XVIII w. Wśród nich zbroje m.in.: husarska, polskich towarzyszy pancernych, ale także zbroje tureckie i tatarskie.

Wystawę uzupełniają ozdobne tkaniny oraz malarstwo i grafika, którymi szlachta polska zdobiła wnętrza dworów i pałaców.

- Sarmatyzm to ideologia kulturowa, wywodząca się z przekonania, że szlachta polska pochodzi od starożytnego ludu Sarmatów. Sarmatyzm, trwający od połowy XVI w. do początków XIX w., przejawiał się m.in.: w obyczajach, ubiorze i militariach. Szlachta kochała się w broni więc na wystawie nie zabraknie szabel: polskich, węgierskich, tureckich perskich, jak również różnego rodzaju toporków, nadziaków, czekanów, noży bojowych, sztyletów, łuków refleksyjnych ze strzałami. Obok broni białej liczną grupę obiektów stanowi broń palna. Są to zarówno różnego typu muszkiety, strzelby jak i pistolety o zamkach lontowych, kołowych i skałkowych; zarówno wyroby europejskie jak i pochodzące ze wschodu, głównie z Turcji. Zobaczyć będzie można rzędy końskie m.in.: husarski, siodła tureckie i arabskie - czytamy w zaproszeniu do wystawy.

Wystawa pochodzi ze zbiorów pilskiego kolekcjonera – Zbigniewa Juszkiewicza, który swoją pasję kolekcjonerską rozbudził w latach 70-tych XX w.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group