Po pół miliona dla szpitali

29.07.2015   Autor: Artur Maras
---

Radni powiatowi podjęli uchwałę o dotacji dla dwóch szpitali powiatowych. Szpital Specjalistyczny w Pile oraz Szpital Powiatowy w Wyrzysku dostaną po pół mln zł pomocy.

Prezes wyrzyskiego szpitala wystąpił z wnioskiem o milion złotych dotacji. - Wiadomo było, że w momencie restrukturyzacji szpital wyrzyski wystąpi o taką pomoc, ale zaskoczył nas kwotą, którą chciał uzyskać od powiatu - mówi Stefan Piechocki, wicestarosta pilski. Radni zagłosowali jednak za pomocą w wysokości pół mln. Ma być ona przeznaczona na spłatę zobowiązań poprzedniego zarządu. Zapadły już nakazy zapłaty, które generowałyby spore koszty dodatkowe. Na to szpitala, który walczy z olbrzymim zadłużeniami po prostu nie stać.

Restrukturyzacja jednak postępuje. - Mamy informacje, że za maj i czerwiec, po zamknięciu dwóch oddziałów plan wychodzi pozytywnie, jednak w dłuższej perspektywie zorientujemy się czy ten plan został zrealizowany w 80 czy w 100 proc. - mówi radny Janusz Kubiak.

Zła kondycja finansowa wyrzyskiego szpitala wyszła na jaw na początku roku, kiedy to nad placówką zawisło widmo upadłości. Sytuację uratowali radni, którzy przekazali 1,1 miliona złotych, ale nie - jak planowano wcześniej - na utworzenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, tylko na spłatę długów. Zlikwidowano też dwa oddziały, które nie przynosiły dochodów.

Odmiennego zdania było trzech radnych Platformy Obywatelskiej, którzy wstrzymali się od głosu. Podnosili oni, że materiały obrad pojawiły się dopiero kilka godzin przed obradami i nie mieli czasu, aby się z nimi zapoznać. Ale to nie wszystko. - Działania zarządu, nie dążą do tego, by szpital pilski potraktować bardzo poważnie, żeby zasilić dodatkowymi środkami szpital z innych powiatów - mówi radny Kazimierz Sulima.

Zdaniem radnego placówka w Pile ma charakter ponadpowiatowy i której trafiają tu najcięższe przypadki, którymi nie chcą się zajmować szpitale w innych powiatach. I - jak zaznacza radny - żaden z tych samorządów nie dołoży do pilskiego szpitala przysłowiowej złotówki. Pomoc mogłaby również okazać gmina Piła i samorząd wojewódzki.

Ratunkiem może być też otworzenie w nim oddziału rehabilitacji. Jest to nisza, w którą może wejść wyrzyski szpital nie konkurując z pilskim.

Jedno jest pewne. Jak przyznał podczas sesji starosta, nie ma możliwości, aby szpital w Wyrzysku otrzymał jeszcze kiedykolwiek pieniądze w formie dotacji. Przyznana transza w wysokości 0,5 mln ma być ostatnią jaką otrzymał.

*

Podobną kwotę otrzymał też Szpital Specjalistyczny w Pile.

- Pieniądze z dotacji Powiatu nie są przeznaczone, ci ważne, na obsługę zadłużenia, a jedynie na cele inwestycyjne - mówi Rafał Szuca, dyrektor SzS w Pile.

Dotacja ta w pilskiej placówce ma być przeznaczona na zakup respiratora transportowego dla małych dzieci. Na bloku operacyjnym wymienione mają zostać defibrylatory. Część z tej kwoty pokryje również koszt zakupu gammakamery i na zakup karetki. Pozostałe 60 tys. zł przeznaczone zostaną na remont punktu dla interesantów w holu szpitala.

Szpital Specjalistyczny w Pile, w przeciwieństwie do wyrzyskiego, ma mieć również otwarte drzwi jeśli chodzi o dalszą pomoc ze strony starostwa. Środki dla szpitala w Pile ,jak zaznacza jego dyrektor, w pełni mają być przeznaczone na inwestycje.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group