Kłopoty z budową nowych komend

12.06.2015   Autor: Redakcja
---

Trwa termomodernizacja wałeckiej komendy. Tylko czy kompleksowy remont to koniec marzeń o nowej komendzie?

Mimo obietnic budowy, prace jeszcze nie rozpoczęły i w tym roku nie ma co na to liczyć. O nowym budynku mówiło się także w Pile, ale i tutaj próżno szukać jakichkolwiek zmian.

*

Kolektor słoneczny na dachu, wymiana oświetlenia, drzwi, stolarka okienna i ocieplenie ścian oraz modernizacja instalacji centralnego ogrzewania to pełen zakres prac w wałeckiej komendzie. Tylko jak ten zakres prac ma się do budowy nowej komendy? Działka czeka od ponad roku, trawa rośnie, a komendy nadal brak. - Termomodernizacja jednostki nie ma związku z budową nowej komendy, albowiem w 2010 roku rozpoczęły się już prace nad projektem, dotyczącym termomodernizacji, natomiast w 2013 została podpisana umowa - mówi Beata Budzyń, rzecznik prasowy KPP w Wałczu.

Także w 2013 roku uruchomiony został Program Standaryzacji Komend i Komisariatów Policji, w ramach którego miał zostać zbudowany nowy budynek komendy w Wałczu. Jest już nawet gotowa dokumentacja projektowa i pozwolenie na budowę. Potrzebna jest tylko decyzja komendy głównej i pieniądze. - Trzeba liczyć się z tym, że w tym roku to już nie będzie możliwe, ale jednym z pierwszych obiektów, który jest w kolejce, jest właśnie  komenda policji w Wałczu - mówi kom. Przemysław Kimon, rzecznik prasowy KWP w Szczecinie. Ale już nie w ramach programu standaryzacji, chyba że z pieniędzy, które spłyną z inwestycji, które uda się zrealizować za mniejsze środki niż wcześniej planowano.

*

Na swoją komendę czeka Wałcz, czeka i Piła.

O planach budowy mówił już w 2013 roku na jednej z miejskich sesji zastępca komendanta podinsp. Sławomir Sobański. - Prowadzone są prace przez panią komendant, aby wybudować nową komendę i taki projekt został zatwierdzony przez komendanta wojewódzkiego w Poznaniu - mówi podinsp. Sławomir Sobański, zastępca komendanta policji w Pile.

Potrzebna jednak jest jeszcze zgoda komendanta głównego, aby mógł powstać projekt i aby zostały zabezpieczone środki. - Jeżeli taką zgodę otrzymamy, wtedy postaramy się w przyszłym roku skompletować niezbędną dokumentację i wówczas 2017 roku chcielibyśmy rozpocząć budowę nowej jednostki - mówi mł. asp. Maciej Święcichowski, zespół prasowy KWP w Poznaniu.

Budowę, która wydaje się konieczna, o czym świadczy nie tylko stan techniczny budynku. Istotne są także względy organizacyjne, bo policjanci nie potrzebują aż dużego budynku, a co za tym idzie i ekonomiczne. - Jest to bardzo ważne rozwiązanie. To by skonsolidowało jednostkę, byłaby bardziej operatywna i ponosiła mniejsze koszty, które można by przeznaczyć na inne cele, na rzecz obrony społeczeństwa powiatu pilskiego - mówi Stefan Piechocki, wicestarosta pilski.

Pozostaje tylko trzymać kciuki. Bo nowa komenda, to nie tylko nowy budynek, ale i nowe wyposażenie biurowe, nowy sprzęt i nowe radiowozy.

Przeczytaj więcej o: kpp piła, KPP Wałcz, upiór w moherze,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group