Pożegnanie z mauzoleum

20.05.2015   Autor: Redakcja
---

Czołg zniknął, teraz czas na mauzoleum. Decyzja co do przeniesienia szczątków radzieckich żołnierzy na cmentarz komunalny, ma zapaść już latem. Do tego czasu miasto musi uzupełnić wszelką dokumentację projektu nagrobka i czekać na zgodę ambasady rosyjskiej.

Trzcianka jest w fazie projektu technicznego zagospodarowania placu Pocztowego. Jednym z elementów wykonania rewitalizacji planu jest usunięcie mauzoleum i przeniesienie grobów radzieckich. - Na tę chwilę otrzymaliśmy zgodę z Rady Ochrony Pamięci Narodowej na dokonanie takiego zadania. Ze wskazaniem, jak ma wygladać pomnik, gdzie będą pochowani żołnierze radzieccy, jak i też jakie będą napisy - mówi Krzysztof Czarnecki, burmistrz Trzcianki.

Wykonanie projektu technicznego zostało zlecone poznańskiej firmie architektonicznej. Jego koszt to około 40 tys. zł.  - Wystąpiliśmy do wojewody wielkopolskiego oraz Rady Ochrony Walki Męczeństwa o zgodę na przeniesienie szczątków żołnierzy Armii Czerwonej z Mauzoleum na cmentarz komunalny w Trzciance. Załączony był również do tej zgody projekt nowego obelisku - mówi Jacek Kowalski, inspektor w Referacie Gospodarki Przestrzennej i Infrastruktury Komunalnej. Przyszło pismo z Rady Ochrony Walki Męczeństwa o doprecyzowanie tego projektu. On może być gotowy na przełomie lipca i sierpnia.

Projekt techniczny zagospodarowania przestrzennego musi być zaakceptowany jeszcze przez Radę Ochrony Pamięci Narodowej, jak i ambasadę rosyjską przed dokonaniem ekshumacji i przeniesieniem żołnierzy radzieckich na cmentarz komunalny. Władze miasta liczą, że dokumentacja zostanie zgromadzona jeszcze w tym roku, a w kolejnym planują docelowe przeniesienia żołnierzy na trzcianecki cmentarz komunalny.

Przeczytaj więcej o: trzcianka, 50 lat,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group