Długa ścieżka dla biegaczy i rowerzystów

---

Linia kolejowa ze Złotowa do Więcborka przeszła do historii. Razem z nią, całkiem niedawno, całe torowisko i infrastruktura.

Nie oznacza to jednak wcale, że tą drogą nikt więcej nie pojedzie. Wręcz przeciwnie, na nasypie kolejowym powstanie ścieżka rowerowa biegnąca przez malownicze tereny powiatu. Kolej zdecydowała się bowiem przekazać teren samorządom.

Największym walorem planowanej ścieżki jest nie tylko jej malownicze położenie. Zarówno dla miłośników rowerowych przejażdżek, ale i dla kolarzy trenujących mniej lub bardziej wyczynowo ważnym kryterium doboru trasy jest jej bezpieczeństwo. A mająca powstać ścieżka na nasypie tym się będzie wyróżniać.

– Dojazd nie głównymi drogami, ale bocznymi. Nikt z małymi dziećmi nie wybierze się na drogę do Krajenki, czy do Piły rowerem, bo to jest bardzo niebezpieczne. A tutaj nie stykamy się z żadnymi drogami. Jest to bezpieczne, komfortowe, spokojnie, idealnie wręcz - mówi Wiesław Fidurski, miłośnik kolarstwa, radny Rady Powiatu Złotowskiego.

Miejsce to może być idealne nie tylko dla rowerzystów. Także rolkarze i biegacze zyskają miejsce do uprawiania sportu lub rekreacji. Zdaniem Dariusza Kowalskiego, złotowianie do tego stopnia pokochali aktywność, że wkrótce tworzenie takich miejsc będzie koniecznością.  – W Złotowie na dzień dzisiejszy jest już tłoczno. "Rozkręciliśmy" miasto, a zaczynamy mieć problemy z tym, gdzie można biegać. Pozostał nam tylko park w terenie przy nadleśnictwie i jezioro - mówi Dariusz Kowalski, biegacz, trener.

W lesienie można biegać przez cały rok, a nad jeziorem jest coraz mniej miejsca. Ścieżka na nasypie kolejowym poszerzy zatem wachlarz możliwości. Dziś już wiemy, że powstanie. - Jesteśmy po rozmowach z Polskimi Kolejami Państwowymi i jest chęć przekazania tego samorządowi powiatowemu lub samorządom gminnym - mówi Daniel Sztych, wicestarosta złotowski.

Pozostaje tylko kwestia organizacyjna, czyli podjęcie decyzji który z samorządów ma ten teren przejąć, czy całość pójdzie w ręce powiatu, czy grunt zostanie podzielony pomiędzy cztery gminy, przez których tereny biegnie. A wówczas pozostaje jeszcze tylko aplikować po środki zewnętrzne.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group