Asta Video Fest

Kryształowe Szpilki przyznane

01.04.2015   Autor: Redakcja
---

Kandydatki nominowano w czterech kategoriach - kultura, przedsiębiorczość, działalność na rzecz lokalnej społeczności oraz osobowość. Kapituła miała bardzo trudne zadanie.

- Kobiety północnej Wielkopolski, przynajmniej te, które były nominowane do mojego konkursu to są cudowne, wspaniałe kobiety - mówi Maria Małgorzata Janyska, posłanka na Sejm RP i pomysłodawczyni konkursu. - Mają talenty - od tych rodzinnych po zawodowe. Kapituła była niezwykle zaskoczona, kiedy analizowała wnioski.

Wśród czterech kategorii konkursu "Kryształowe Szpilki" znalazły się kobiety wyjątkowe. Od malarek, poetek i śpiewaczek po właścicielki firm, które doskonale znają technologie i innowacje światowe, a przy tym zatrudniają wiele osób. Nominowane do konkursu oprócz tego, że spełniają się prywatnie i zawodowo, działają również dla innych. Zajmują się różnorodnymi stowarzyszeniami, pomagają zarówno osobom niepełnosprawnym i wykluczonym ze społeczeństwa, jak i tym, którzy mają talenty i chcą je rozwijać.

Oto zwyciężczynie tegorocznej edycji Kryształowych Szpilek:

Elżbieta Wasyłyk -  Kobieta Roku Północnej Wielkopolski w kategorii Kultura: "Malarka, pisarka, poetka, wykładowca akademicki, działająca na rzecz kultury lokalnej. Wielokrotnie doceniana licznymi nagrodami i stypendiami. Jej twórczość rozwija polską sztukę i kulturę. Autorka polichromii w Kościele pw. Jana Chrzciciela w Trzciance i kaplicy Sióstr Opatrzności Bożej w Wielkiej Wsi koło Wolsztyna. Zaprojektowała witraże w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Darłowie. Autorka 60ciu wystaw indywidualnych i ponad 60ciu zbiorowych w kraju i za granicą".

Izabella Wałkowska - Kobieta Roku Północnej Wielkopolski w kategorii Przedsiębiorczość: "Prezes Zarządu firmy Plastwil Sp. Z o.o. Sp. J. w Ujściu. Prawnik, członek Wielkopolskiej Izby Adwokackiej. Członkini Aeroklubu Poznańskiego. i Laureatka wielu ważnych nagród i wyróżnień gospodarczych. Przebojowa i przedsiębiorcza kobieta. Czynnie uczestniczy w życiu gospodarczym i społecznym regionu. Dzięki Jej determinacji i zaangażowaniu firma rodzinna Plastwil, produkująca elementy z tworzyw sztucznych i metali, pozyskuje partnerów biznesowych na całym świecie, którzy wiedzą gdzie leży Ujście i Wielkopolska. Elementy z tworzyw sztucznych i metali wykorzystywane są w transporcie kolejowym, branży motoryzacyjnej, elektrotechnicznej, AGD i spotykają się z dużym uznaniem ich odbiorców".

Honorata Pilarczyk -  Kobieta Roku Północnej Wielkopolski w kategorii Działalność na rzecz lokalnej społeczności: "Prezes Stowarzyszenia Osób po Endoprotezoplastyce Biodra "Bioderko". Zainspirowała chodzieską społeczność do pozytywnego spojrzenia na niepełnosprawność. Animatorka działań, dzięki którym pobudza do aktywności osoby starsze i niepełnosprawne. Laureatka tytułu „Człowiek roku wśród niepełnosprawnych”. Organizatorka corocznego festynu prozdrowotnego „Zdrowa sobota”. Dzięki Jej działaniom Stowarzyszenie dysponuje dobrze wyposażoną salą rehabilitacyjną oraz fachową pomocą fizjoterapeutów, przygotowuje osoby do zabiegu operacyjnego, zapewnia rehabilitację pooperacyjną, wsparcie lekarza, psychologa, prawnika. Organizatorka konkursu fotograficznego „Niepełnosprawni w obiektywie”, do którego włącza młode osoby i uczy je akceptacji osób niepełnosprawnych przez zabawę, wspólne spędzenie czasu i przeżywanie emocji. Inicjatorka „Dnia mocnych kości”, w trakcie którego przeprowadzane są badania na osteoporozę i konsultacje lekarskie. Sprowadza znanych specjalistów z dużych miast. Przewodnicząca Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w Chodzieży. Organizatorka wyjazdów integracyjnych dla członków Stowarzyszenia i Ich rodzin".

Alina Wawrzyniak - Kobieta Roku Północnej Wielkopolski w kategorii Osobowość: "Mieszkanka Gminy Czarnków. Współzałożycielka Fundacji Gębiczyn działającej od 1997r. na rzecz edukacji kulturalnej i społecznej dzieci, młodzieży, osób dorosłych, głównie ze środowisk wiejskich; autorka i moderatorka wielu projektów edukacyjno - kulturalnych; prowadziła teatr amatorski dla gimnazjalistów i licealistów; twórczyni konkursu oratorskiego dla dzieci i młodzieży ze swojej gminy p.n. Przemówić do rozumu; orędowniczka partnerstw społecznych i publicznych na rzecz realizacji zadań społecznych i kulturalnych; od 5 lat współrealizatorka projektu Wędrujące Ale Kino; organizatorka licznych plenerów rzeźbiarskich; pomysłodawczyni i współprowadząca Centrum Praktyk Kulturalnych i Integracji Społecznej w Gębiczynie, i wielu, wielu innych wydarzeń stałych oraz cyklicznych. Osoba niezwykle wrażliwa i otwarta na życie drugiego człowieka - zarówno Jego problemy, jak i rozwój edukacyjny i osobowościowy. Większość swego czasu, z uśmiechem i pasją, poświęca temu celowi".

***

Wyróżnienia otrzymały:

KULTURA

Anna Lidia Koper: Autorka wielu wystaw, na co dzień zajmująca się sztuką kulinarną w dworku polskim w Grabównie. Łączy pasję z biznesem. Kolekcjonerka dzieł sztuki. Wspiera młodych twórców. Organizatorka koncertów, spotkań i akcji charytatywnych z udziałem znanych osób ze świata kultury, sztuki i polityki.

Barbara Matysek-Szopińska: Twórczyni, instruktorka Teatru Poezji JESTEM i Teatrzyku Malucha „Maciuś”. Reżyserka autorskich spotkań teatralnych, organizatorka wielu konkursów recytatorskich i poetyckich. Dyrektor artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Rodlanie”. Pomysłodawczyni i organizatorka Ogólnopolskiego Festiwalu Folklorystycznego „Z przytupem”. Realizatorka projektu dla seniorów „Wielkopolska: rewolucje”, w którym uczestniczyli znani polscy aktorzy, muzycy.

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ:

Barbara Beker: Zarządu Grupa Producentów Grzybów "Prime Champ" Sp. z o.o. Pomysłodawczyni i inicjatorka powstania tej grupy. Stworzenie grupy pozwoliło skoncentrować podaż grzybów oraz usprawnić organizację ich sprzedaży. Przyjęta forma organizacyjna sprzyja stabilności i sprawności dostaw, gwarantując zawsze najświeższy produkt, a nadto pozwala zaoferować Odbiorcom konkurencyjną cenę. Laureatka wielu nagród branżowych.

Łucja Fligiel: Współorganizatorka i prowadząca Spółdzielnię Socjalną „Równe szanse” w Gajewie zatrudniającą osoby niepełnosprawne i zagrożone wykluczeniem. Jej wielkie zaangażowanie sprawia, ze znajduje pomysły na działalność zarobkowa spółdzielni i sprzedaż wyrobów. Radzi sobie , choć bardzo trudno konkurować na otwartym rynku. Prezeska Stowarzyszenia Kobiety Aktywne w Hucie. Inicjatorka wielu festynów rodzinnych, zajęć plastycznych, kulturalnych, artystycznych dla dzieci i dorosłych.

DZIAŁALNOŚĆ NA RZECZ LOKALNEJ SPOŁECZNOŚCI:

Gabriela Kasprzak: Założycielka Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu. Wolontariuszka w Centrum Aktywizacji Osób Starszych i Niepełnosprawnych w Pile. Osoba pełna energii, pogody ducha i zaangażowania w działalności na rzecz środowiska lokalnego. Chętnie uczestniczy w wielu akcjach charytatywnych.

Bożena Wojciechowska: Komendant Komendy Hufca ZHP im. Stanisława Staszica w Pile. Dzięki Jej zaangażowaniu reaktywowano harcerstwo na terenie Północnej Wielkopolski. Organizatorka obozów harcerskich dla dzieci i młodzieży z problemami, rajdów harcerskich. Wielokrotnie nagradzana i odznaczana za zasługi na rzecz lokalnej społeczności. Odznaczona Krzyżem za Zasługi dla ZHP, Złotym Krzyżem za Zasługi dla ZHP, Odznaką za Zasługi dla Wielkopolskiej Organizacji ZHP, Honorową Odznaką „Za zasługi dla rozwoju Piły”, Medalem Stanisława Staszica „Zasłużonemu dla miasta Piły”, Odznaką Przyjaciela Dziecka.

OSOBOWOŚĆ:

Katarzyna Janecka: Prezes i inicjatorka powstania Stowarzyszenia NW Włóczykije w Obornikach. Aktywna nauczycielka wychowania fizycznego, ale także inicjatorka zajęć wychowania fizycznego w przedszkolach, rehabilitantka szpitalna;
niezwykle aktywna także pozazawodowo: organizatorka bezpłatnej gimnastyki dla pań w różnych grupach wiekowych i dla pacjentów Monaru w Rożnowicach, społeczna instruktorka nordic walking, propagatorka zdrowego stylu życia i uprawiania sportu, organizatorka ogólnodostępnych rajdów nordic walking ; Inicjatorka powstania dwóch profesjonalnych tras do uprawiania nordic walking, punktu widokowego nad rzeką Wełną; aktualnie pracuje nad projektem "profesjonalnej ścieżki zdrowia" uwzględniającej także potrzeby seniorów. W swoją działalność wkłada całe serce.

Honorata Niemiro: Dzięki ogromnemu osobistemu zaangażowaniu, po wielu latach starań, doprowadziła do powstania i uruchomienia w 2014 roku Muzeum Regionalnego w Chodzieży. Przez lata żmudnej pracy wyszukiwała i pozyskiwała unikalne przedmioty noszące znamię historii miasta - wśród mieszkańców Chodzieży oraz w kolekcjach znajdujących się w całym kraju. Zasługą Pani Honoraty jest kompleksowe stworzenie tej instytucji, która jak się okazało od momentu otwarcia cieszy się bardzo dużym powodzeniem mieszkańców i nie tylko, zarówno indywidualnie, jak i w zorganizowanych grupach. Zgromadzone zbiory ocaliły wiele aspektów lokalnej i regionalnej historii, która wpisuje się w dziedzictwo narodowe. Praca i pasja Pani Honoraty ma wielkie znaczenie dla tożsamości tej części kraju.

 

Przeczytaj więcej o: maria janyska, restauracja na dworcu,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group