Asta Video Fest

Rada Powiatu Pilskiego - jest decyzja w sprawie lotniska

30.12.2014   Autor: Redakcja
---

Na dzisiejszej sesji Rady Powiatu Pilskiego radni rozmawiali m.in. na temat przyszłości pilskiego lotniska.

Podczas burzliwej dyskusji radni opozycji, w tym Platformy Obywatelskiej zarzucali rządzącej koalicji pod wodzą Porozumienia Samorządowego, że podejmuje decyzję o likwidacji trzy tygodnie po objęciu władzy w powiecie. Ich argumenty nie przekonały rządzących koalicjantów.

Decyzją radnych powiatu pilskiego lotnisko w Pile przechodzi w ręce Skarbu Państwa.

Część terenów dawnego lotniska wojskowego o powierzchni 179,2291 ha w 2009 roku została przekazana powiatowi pilskiemu w celu modernizacji i rozbudowy lotniska cywilnego użytku publicznego.

Na terenie przejętego lotniska poczyniono wiele inwestycji, takich jak: oświetlenie płyty postojowej oraz częściowego ogrodzenia terenu lotniska, wykonanie remontu dachu i instalacji odgromowej na budynku domku pilota, podłączenie domku pilota wraz z istniejącą instalacją wodną do sieci Miejskich Wodociągów i Kanalizacji wraz z budową studni wodomierzowej.

Jak podkreślał starosta pilski Franciszek Tamas, w latach 2009-2014 na nieruchomości nabyte przez powiat w ramach lotniska wydatkowano kwotę 1.318.180 zł z czego aż 783.115,55 zł stanowiły środki własne. Zdaniem starosty utrzymanie lotniska w Pile jest zbyt drogie. Dochody z tytułu dzierżawy niektórych obiektów na lotnisku w 2015 roku szacuje się na kwotę 90.300 zł a utrzymanie lotniska wraz z podatkiem od nieruchomości będzie kosztowało powiat 535.500 zł. Do tej kwoty należy doliczyć również 200.000 zł na kontynuację prac rekultywacyjno-monitoringowych. Cały czas od momentu przejęcia lotniska nie udało się powołać podmiotu zarządzającego lotniskiem zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.

Kolejnym problemem jest niemożność podzielenia darowanego terenu lotniska, co pozwoliłoby na prowadzenie działalności uzupełniającej, wspomagającej planowane inwestycje lotniskowe i racjonalne gospodarowanie przejętymi nieruchomościami.

Zdaniem starosty Franciszka Tamasa. powiat samodzielnie, przy obecnym stanie budżetu i bez wsparcia z zewnątrz nie jest w stanie zapewnić środków gwarantujących uruchomienie lotniska w narzuconych umową darowizny terminach.

 

 

Przeczytaj więcej o: powiat pilski, lotnisko,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group