Mediateka polsko-irlandzka

23.12.2014   Autor: Redakcja
---

Polsko-Irlandzkie konsorcjum wygrało konkurs na koncepcję zagospodarowania placu Zwycięstwa w Pile. Ostateczny projekt, będący efektem kompromisu między Miastem, a projektantem poznamy w przyszłym roku. Mediateka ma kosztować 32 miliony złotych netto.

Zwycięzcą okazał się polsko-irlandzki duet Bartosz Warzecha Studio ze Świeszyna oraz Taylor Architects Ltd. z Irlandii. Pierwsze miejsce to nie tylko szansa na realizację projektu, ale i nagroda w wysokości 20 tysięcy złotych.

Zwycięski projekt to obiekt o powierzchni ok. 2.500 m kw. Przeważającą część zajmie oczywiście mediateka. Projekt zakłada także otwartą przestrzeń dla aktywnego działania seniorów, część wstawienniczą oraz przeznaczoną na arboretum. Mediateka ma być nowoczesnym centrum kulturalnym. Na razie planach są tylko dwa obiekty komercyjne, kawiarnia i restauracja.

- Z opinii uczestników był to najważniejszy konkurs na zagospodarowanie przestrzeni publicznej w Polsce w tym roku. Ten konkurs był niezwykle trudny dla uczestników z tego względu, że musieli pogodzić wiele elementów, z pozoru nie do pogodzenia. Bardzo trudny plan zagospodarowania przestrzennego, z kosztem wybudowania, po trzecie koszty utrzymania i co bardzo ważne funkcje społeczne obiektu - mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Sąd konkursowy przyznał także trzy wyróżnienia: dla spółki HS99 z Koszalina, Riegel Riewe Architekten z Austrii oraz Hausmann i Partnerzy studio projektowe Architekton z Piły. Wszyscy otrzymali nagrodę w wysokości 5 tys. złotych.

Drugie miejsce w konkursie zajęła spółka Heinle, Wischer und Partner Architekci z Wrocławia, która otrzymała 15 tys. złotych.

Przeczytaj więcej o: pila, plac zwycięstwa, mediateka,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group