Jedyna taka msza

02.12.2014   Autor: Redakcja
---

6 grudnia, o godz. 18.00 w kościele Św. Rodziny w Pile odbędzie się Msza Święta Trydencka, rozpoczynająca 100-lecie kościoła.

W sobotę przypada 99. rocznica poświęcenia kościoła Św. Rodziny i tym samym rozpocznie się jubileuszowy rok obchodów 100-lecia kościoła Świętej Rodziny w Pile. Potrwa on do 6 grudnia 2015 r. Na cały rok zaplanowano wiele wydarzeń liturgicznych, duchowych, rocznicowych i kulturalnych.

Pierwszym takim wydarzeniem będzie jedyna taka msza w Pile – trydencka, czyli tzw. przedsoborowa, tyłem do wiernych i po łacinie. Na Eucharystię będą przygotowane teksty liturgii w języku łacińskim i polskim. — Tą mszą świętą w nadzwyczajnym rycie rzymskim chcemy nawiązać do czasów poświęcenia naszej świątyni, kiedy to ówcześni wierni uczestniczyli właśnie w takiej Eucharystii. Odprawiana była ona w naszej świątyni do lat 60. Dopiero Sobór Watykański II wprowadził Novus Ordo Missae, czyli mszę, którą dobrze znamy — tłumaczy ideę proboszcz ks. Zbigniew Hul.

Mszę odprawi ks. Władysław Grochal, salezjanin z Lądu nad Wartą, gdzie mieści się Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego. Do mszy posługiwać mu będą klerycy z seminarium. Kazanie z ambony wygłosi ks. Jarosław Wąsowicz, historyk z archiwum salezjańskiego.

fot. swietarodzina.pila

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group