Straż miejska do likwidacji?

12.09.2014   Autor: Redakcja
---

Nie zlikwidują straży miejskiej. Taką decyzję podjęli trzcianeccy radni podczas ostatniego posiedzenia komisji bezpieczeństwa. Mieli oni jednak wiele zastrzeżeń do obecnego sposobu funkcjonowania straży. Głównie o brak organizacji pracy oraz o niepodejmowanie doraźnych interwencji. Radni nie godzą się na to, aby głównym i niemal jedynym zadaniem straży miejskiej było konwojowanie pieniędzy i dokumentów.  Komendant odpierał zarzuty, a widmo rozwiązania zostało odsunięte w czasie.

- Głównym problemem straży miejskiej w Trzciance od 6 lat jest komendant, który zawiaduje strażą. Formuła w której funkcjonuje obecnie straż miejska zupełnie się wyczerpała - mówi Krzysztof Jacek Oświecimski, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, Sportu, Turystyki i Promocji Rady Miejskiej Trzcianki.

Tak jednoznacznej opinii nie podzielają jednak pytani przez nas mieszkańcy, a to na nich zdanie powoływali się radni. - Nie można wszystkiego odsunąć, bo ludzie powiedzą nie. Niestety. Straż nam bardzo dużo pomaga, pilnuje przede wszystkim porządku i spokoju - mówi jedna z mieszkanek. Inna dodaje: - Dla mnie ci panowie nie są zauważalni. Jeśli zaś wykonują jakieś zadania, których ja nie widzę, to być może są potrzebni. Niespecjalnie jednak widoczni są na ulicy.

Obecnie trzcianecką straż miejską tworzy dwóch strażników i komendant. Roczny koszt utrzymania na dziś opiewa na kwotę około 250 tys. złotych. Czy zdaniem burmistrza należy utrzymać straż miejską w obecnym kształcie? - Zdaniem burmistrza powinniśmy zostawić dwóch strażników, a jednocześnie rozbudować w mieście monitoring. To powinno w pełni zabezpieczyć działania, jakie są nam potrzebne. Straż miejska nie powinna wyręczać policji w zadaniach, które do niej należą - mówi Grażyna Zozula, zastępca burmistrza Trzcianki.

Ostatecznie zobowiązano komendanta do przygotowania kolejnego raportu. Tym razem ma on zawierać więcej konkretów. Jedno jest pewne, w najbliższym czasie straż miejska nie zostanie zlikwidowana. Nad liczebnością strażników radni pochylą się na najbliższym posiedzeniu komisji.

***

W poniedziałek (15 września) w Kurierze Trzcianeckim (godz. 18:45) rozmowa z Mariuszem Rozpłochem, komendantem straży miejskiej w Trzciance. 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group