Lepszy rok dla parowozowni?

31.12.2013   Autor: Redakcja

Być może rok 2013 był ostatnim, który tak brutalnie obszedł się z pilską parowozownią. Jest nadzieja, że obiekt ten zostanie wkrótce przejęty przez nowego inwestora, a rozmowy wciąż trwają.

Obiekt od lat niszczeje, a jego stan zbliża się do krytycznego, mimo usilnych działań miłośników kolejnictwa zgromadzonych przy Stowarzyszeniu Pilska Parowozownia Okrąglak. Sytuacja pogarsza się w zasadzie z dnia na dzień.

- Niestety obiekt jest w coraz gorszym stanie - powiedział nam prezes Stowarzyszenia Piotr Chamczyk. - Na dzień dzisiejszy wymaga naprawdę bardzo szybkich działań, żeby uratować przede wszystkim dach, gdyż całe deskowanie i papa nie istnieją. Jeżeli przyjdzie większa zima czy spadnie śnieg, prawdopodobnie dojdzie do jeszcze większej degradacji samej konstrukcji stalowej.

Obchodząca się z naszym miastem dość łagodnie zima sprzyja zatem wolniejszemu procesowi degradacji, jednak całkowicie zatrzymać go mogą tylko masowe działania. Na szczęście w ostatnim czasie pojawiła się iskierka nadziei na to, że pilska parowozownia wkrótce ponownie nabierze blasku.

- Tą informację miałem już dosyć dawno, że jest ktoś zainteresowany jakby przejęciem, dzierżawą, zakupem tego budynku. Informacja taka krążyła już od dawna w środowisku miłośników kolei, a w tej chwili zmaterializowała się w ten sposób, że w siedzibie właściciela, a więc PKP Nieruchomości pojawiło się pismo w sprawie formalnego przejęcia tego budynku.

Tym inwestorem jest Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku z siedzibą w Jaworzynie Śląskiej. To prężnie działająca instytucja i znana marka wśród miłośników kolejnictwa. Pewne jest jednak, że nim podobny obiekt powstanie w Pile, najpierw trzeba będzie wydać kilkaset tysięcy złotych na wyremontowanie niszczejącej parowozowni.

 

Zdjęcie dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Pilska Parowozownia Okrąglak (autor: Piotr Chamczyk)

Przeczytaj więcej o: muzeum, parowozownia, kolejnictwo, inwestor,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group