95. rocznica Powstania Wielkopolskiego

27.12.2013   Autor: Redakcja

Dziś wyjątkowy dzień dla wszystkich Wielkopolan. Dokładnie 95 lat temu wybuchło zwycięskie dla Polaków Powstanie Wielkopolskie. Z tej okazji z apelem do wszystkich mieszkańców naszego regionu zwrócił się Marszałek Marek Woźniak.

95. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego jest jednym z ostatnich etapów przygotowań do setnej rocznicy, która ma być świętowana w całym kraju z wielką pompą. Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak zwrócił się więc z apelem do mieszkańców naszego regionu.

95 LAT TEMU WIELKOPOLANIE SIĘGNĘLI PO BROŃ, ABY WYWALCZYĆ NIEPODLEGŁOŚĆ. I SPEŁNIŁY SIĘ MARZENIA KILKU POKOLEŃ NASZYCH PRZODKÓW O WOLNEJ I NIEPODLEGŁEJ OJCZYŹNIE. MARZENIA OKUPIONE KRWIĄ I CIERPIENIEM. MARZENIA SILNIEJSZE NIŻ LATA PRZEŚLADOWAŃ, WYNARADAWIANIA I RUGOWANIA Z OJCZYSTEJ ZIEMI. PO PRZESZŁO 120 LATACH PRUSKIEGO UCIEMIĘŻENIA, WIELKOPOLSKA MOGŁA POWRÓCIĆ W GRANICE RZECZYPOSPOLITEJ. W ROCZNICĘ ZWYCIĘSKIEGO POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO DAJMY WSPÓLNIE ŚWIADECTWO BOHATERSKICH CZYNÓW NASZYCH PRZODKÓW. NIECH PAMIĘĆ ICH DZIEŁA NIE ZATRZE SIĘ, A WYSIŁEK I POŚWIĘCENIE, Z JAKIM WALCZYLI, NA ZAWSZE ZAJMĄ GODNE MIEJSCE NA KARTACH POLSKIEJ HISTORII. SPOTKAJMY SIĘ 27 GRUDNIA 2013 ROKU, WSPÓLNIE PRZEŻYWAJĄC TĘ DUMNĄ ROCZNICĘ. ROCZNICĘ, KTÓREJ OBCHODY HONOROWYM PATRONATEM OBJĄŁ PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ BRONISŁAW KOMOROWSKI, UZNAJĄC JĄ ZA NIEZWYKLE WAŻNĄ DLA WSZYSTKICH POLAKÓW. WOLNOŚĆ TO NAJCENNIEJSZY SPADEK PO POWSTAŃCACH WIELKOPOLSKICH, ZA KTÓRY GODZI NAM SIĘ PODZIĘKOWAĆ! CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

A uczcić pamięć powstańców, którzy brali udział w walkach będziemy mogli m.in. w Pile. Dziś o godzinie 11:00 zawyją syreny, by oddać im cześć, a 30 grudnia o godzinie 12:00 przy pomniku na styku Powstańców Wielkopolskich i Bydgoskiej odbędzie się ceremonia z udziałem Starosty Pilskiego Mirosława Mantaja.

 

Przeczytaj więcej o: pamiec, powstanie wielkopolskie, cześć,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group