Zapal znicz pamięci

12.10.2013   Autor: Redakcja
---

W centrum Byszek stoi charakterystyczny pomnik przedstawiający żeńców składających hołd Matce Boskiej. Na tylnej ściance pomnika są tablice upamiętniające mieszkańców Byszek, którzy zginęli w I i II wojnie światowej, zarówno w walce, jak i w obozach lub niewoli. Tablice zyskały ostatnio dwa nowe elementy – na jednej z nich dopisano nazwisko Bronisława Cichowskiego, który zginął w Katyniu, na drugiej obok nazwiska Leona Górznego umieszczoną plakietę „Powstaniec Wielkopolski”.

Pilscy rowerzyści w latach poprzednich zapalali znicze przy pomniku Albatrosa w Pile, na Wzgórzach Morzewskich, przy tablicach pamiątkowych poświęconych kpr. Piotrowi Konieczce w Jeziorkach i Szczepanowi Ławniczakowi w Zelgniewie.

- Tym razem ruszymy do Byszek, by punktualnie o godzinie 12:00 zapalić symboliczne światełko ku pamięci czterdziestu tysięcy zamordowanych tylko jesienią 1939 roku, przedstawicieli elit polskich ziem wcielonych do III Rzeszy. Zapraszam chętnych na godzinę 10:30 na plac Zwycięstwa, 20 października, w niedzielę skąd pojedziemy do Byszek - informuje Jan Balcerzak.

Przeczytaj więcej o: rowery, pamiec, hołd, byszki, znicz,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group