Inwestycja za 36 milionów złotych

07.09.2013   Autor: Redakcja
---

Miejska Energetyka Cieplna inwestuje w najnowocześniejsze technologie. Umowa na realizację tej inwestycji została podpisana w maju tego roku. Budowa jest już rozpoczęta.

- Powstaje tutaj inwestycja o mocy cieplnej 10 MWt energii cieplnej i ok 10 MWe energii elektrycznej. Jest to pierwsza inwestycja kogeneracyjna na terenie miasta - mówił Mirosław Elicki, dyrektor techniczny MEC Piła sp. z o.o.

Nowy obiekt ma być największym w Polsce źródłem kogeneracyjnym. Ze względu na mniejsze zużycie paliwa, zastosowanie to daje duże oszczędności ekonomiczne i jest korzystne w porównaniu z odrębnym wytwarzaniem ciepła w klasycznej ciepłowni i energii elektrycznej.

- Jest to budowa wysoko sprawnej kogeneracji. Można powiedzieć, że to jest pierwsza, największa tego typu instalacja w kraju. Układ ten pozwoli nam wyprodukować zarówno ciepło jak i prąd. Bezpośrednim efektem ekonomicznym jest to, że spalając paliwo mamy najbardziej wydajne źródło do produkcji ciepła i prądu, jaki możemy sobie wymyślić. Dodatkowo mamy bardzo ważny wskaźnik natury ekologicznej - jest niska emisja CO2, tlenków azotu. Także dla mieszkańców mamy dwojakiego rodzaju korzyści - informował Andrzej Drozd pełnomocnik konsorcjum JOKA- CPL.

Chociaż inwestycja jest droga, władze i Miejska Energetyka Cieplna zapewniają mieszkańców o tym, że w związku z nowym obiektem, opłata za ocieplenie nie wzrośnie.

-To, że to źródło ciepła jest lokalne, że produkujemy je przy wykorzystaniu najnowocześniejszej technologi dostępnej dzisiaj i ,że wytwarzamy przy okazji energię elektryczną, z której przychodów można sfinansować na przykład utrzymanie cen ciepła, to są składniki, które dają pozytywny element wiary, że ceny, o których mówimy zostaną w miejscu - obiecał Piotr Głowski, Prezydent Miasta Piły.

Obecnie w Pile działają trzy kotłownie węglowe i jedna gazowa. Nowy obiekt ma na celu wspomagać pracę całego systemu ciepłowniczego w Pile. Planowany termin oddania budynku do użytku to IV kwartał .

Przeczytaj więcej o: pila, inwestycja, prąd, budowa, koszta, elektrowania, ciepłownia,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group