Pusta kasa Wałcza

02.08.2013   Autor: Redakcja
---

Zero inwestycji i wyłącznie drobne remonty, tak zapowiada się w Wałczu druga połowa roku. - Także w przyszłym roku czeka nas dokręcanie śruby i zaciskanie pasa – zapowiada Bogusława Towalewska, burmistrz Wałcza.

Poszukiwanie oszczędności i wpływów do miejskiego budżetu już się w Wałczu rozpoczęło. - Powód jest oczywiście finansowy. Budżet miasta niestety nie jest duży. Wynosi 66 milionów złotych w 2013 roku. Mamy zadłużenia na sumę 39 milionów i to rodzi poważne problemy dla konstrukcji budżetu na 2014 rok Niestety ten i następny rok, to ciągle czas dokręcania śruby oraz szukania dochodów do budżetu miasta, o które jest trudno – mówi B. Towalewska.

Jak wyjaśnia jednocześnie pani burmistrz, długi Wałcza to efekt prowadzonych z rozmachem w poprzednich latach inwestycji i korzystania z unijnych funduszy. Finał jest taki, że gmina przekroczyła próg zadłużenia, w stosunku do wpływów do miejskiego budżetu.

- Nieznacznie został przekroczony, ale w związku ze zmianą ustawy o finansach publicznych, są nowe wskaźniki zadłużenia w stosunku do gmin, które są naliczane indywidualnie dla tych gmin. I to spowodowało, że my już jesteśmy na granicy takiej, że będziemy mieli niezłe kłopoty aby budżet na 2014 rok uchwalić. To nie wzięło się z niczego, to wzięło się z bardzo wielu inwestycji, dokonywanych w latach wcześniejszych. Bardzo korzystnych dla Wałcza, które to miasto zmieniły. Ale niestety wkład własny był tam niezbędny. I on pomimo, że momentami wynosił 50%, a czasami tylko 15, to jednak spowodował, że zobowiązania miasta wzrosły do kwoty 39 milionów.

 Jak deklaruje również burmistrz miasta, trudna sytuacja finansowa oznacza drastyczne cięcia inwestycyjne i remontowe.

Bogusława Towalewska: - Musimy utrzymać oświatę i drogi. Musimy dbać, jako tako, o zieleń i inną infrastrukturę. I to oczywiście będziemy robić. Pewnie nie na takim zakresie, na którym ja bym sobie życzyła i mieszkańcy, ale na spektakularne, większe inwestycje niestety nie możemy sobie pozwolić. Remonty będą wykonywane także w niewielkim zakresie, takim możliwym do sfinansowania.

Więcej na ten temat w TV ASTA. Premiera rozmowy z burmistrz Bogusławą Towalewską w poniedziałek, o godz. 18.00. Zapraszamy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group