Tabletka "dzień po". Jest już mapa aptek

27.05.2024   Autor: News4Media
1251---82
Jest mapa aptek z tabletką dzień po. Mają być oznaczone. Ministerstwo Zdrowia ma zamiar specjalnie oznaczać apteki, w których jest dostępna antykoncepcja awaryjna z receptą od farmaceuty. W internecie jest już mapa.

Chodzi o tzw. tabletkę dzień po dostępną dla kobiet od 15. roku życia. Rząd chciał, żeby antykoncepcja awaryjna była bez recepty, ale sprzeciwił się temu Andrzej Duda i zawetował ustawę. Koalicja nie ma aż tylu posłów, żeby to weto odrzucić w Sejmie.

Plan B

Dlatego Ministerstwo Zdrowia wprowadziło inne rozwiązanie. Uruchomiło pilotażowy program dla aptek. Zgłaszając się do NFZ i spełniając warunki konkursowe, mogą one sprzedawać antykoncepcję awaryjną na receptę od farmaceuty (w innych przypadkach potrzebna jest recepta od lekarza).

„Jeśli potrzebujesz recepty na antykoncepcję awaryjną, od teraz możesz ją otrzymać nie tylko od swojego lekarza. Receptę może Ci również wystawić farmaceuta w programie pilotażowym, który trwa do 30 czerwca 2026 r. Wystarczy, że zgłosisz się do apteki, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia” – podaje MZ.

I zapowiada, że placówki biorące udział w programie będą specjalnie oznaczane. To się kłóci trochę z ustawowym zakazem reklamowanie aptek, ale nad tym resort też już pracuje.
Mapa aptek
Tymczasem na stronie pacjent.gov.pl znajduje się interaktywna mapa aptek, które biorą udział w programie. Można na niej sprawdzić, ile w interesującej nas okolicy jest placówek i gdzie się znajdują.

W Pile mapa wskazuje 2 apteki, a w Wałczu 1. Ani jednej apteki, biorącej udział w programie, nie ma w Złotowie, Chodzieży, Czarnkowie i Trzciance. Ale to się może zmienić, bo jak czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia, mapa jest aktualizowana na bieżąco.

Antykoncepcja awaryjna

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że tzw. tabletka dzień po (która ma w składzie octan uliprystalu) od 2015 r. decyzją Komisji Europejskiej może być dostępna bez recepty. Tylko dwa kraje nie wprowadziły takich zmian – Polska i Węgry.

„Octan uliprystalu zapobiega ciąży. Hamuje lub opóźnia owulację. Dzięki temu nie dopuszcza do zapłodnienia. Nie jest to środek poronny! Nie ma też dowodów naukowych, że utrudnia zagnieżdżenie zarodka” – podaje MZ.

fot. iStock, pacjent.gov.pl

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group