Za chwilę ruszy budowa S10 Szczecin-Piła. Co z S11?

24.05.2024   Autor: Artur Maras
1385---50

S11 bez większych problemów projektowych i z zapewnionym finansowaniem. Droga ekspresowa powstanie do końca tej dekady – zapewniali w piątek członkowie sejmowego zespołu ds. Budowy Dróg Ekspresowych S6 i S11. Rozpędu nabiera także budowa S10.  


Wczoraj Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowy na budowę pierwszych odcinków drogi ekspresowej S10 Szczecin-Piła.  

Odcinek drogi S10 Suchań – Recz o długości ponad 19,5 km wybuduje konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud za kwotę niemal 668 mln złotych, a odcinek Piecnik – Wałcz o długości 16 km za kwotę 552,2 mln złotych firma Budimex. Podpisane umowy na zaprojektowanie i budowę są pierwszymi kontraktami na realizację odcinków S10 od Szczecina do Piły o łącznej długości około 113 km. Umowy dla pozostałych sześciu odcinków powinny być podpisane w ciągu najbliższych kilku tygodni. Zakończenie realizacji drogi S10 na terenie Pomorza Zachodniego planowane jest w 2028 roku. W piątek w Szczecinku w trakcie spotkania z parlamentarzystami omawiano postępy w budowie drogi S11.  

- My na Pomorzu Zachodnim nazywamy S11 drogą życia naszego regionu. To jest droga, która z jednej strony daje szanse na rozwój turystki, ale z drugiej strony daje również szanse na rozwój gospodarczy i potencjalne ściąganie inwestorów. Dla mieszkanców to nie tylko komfort, ale też poprawa bezpieczenstwa - mówi Małgorzata Golińska, poseł na Sejm RP, PiS. 


Członkowie sejmowego zespołu ds. Budowy Dróg Ekspresowych S6 i S11 zapewniają, że ekspresówka powstanie do końca 2030 roku.  

- Koniec roku przetarg na odcinek Szczecinek-Piła. Podpisanie umowy już w czerwcu, na odcinku Oborniki-Poznań. Decyzja środowiskowa to jest koniec tego roku, dla odcinka Ujście-Oborniki i przyszły rok, decyzja dla odcinka Piła-Ujście z obwodnicą Piły - mówi Bartłomiej Wróblewski, poseł na Sejm RP, PiS.  
 

W ubiegłym miesiącu wpłynęły cztery odwołania od decyzji środowiskowej dla S11 z Piły do Szczecinka. To oznacza możliwe opóźnienie w powstaniu tego fragmentu ekspresówki, która ma powstać do 2029 roku. W Poznaniu z władzami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad spotkał się w piątek poseł Piotr Głowski.  


- Kolejny element to to jak można przyspieszyć procedowanie wydawania zgód i pozwoleń, zarówno jeżeli chodzi o Generalną Dyrekcją jak i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Będziemy na pewno przyspieszać, żeby można było mówić o budowaniu, a nie o robieniu dokumentacji - mówi Piotr Głowski, poseł na Sejm RP, KO.  

 
W kwietniu ruszyły prace wzdłuż całej starej DK11 ze Szczecinka do Bobolic. Ten fragment ekspresówki z godnie z planem, powstanie w ciągu dwóch lat.  

fot. GDDKiA 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group