Debata kandydatów do wielkopolskiego sejmiku

27.03.2024   Autor: Jakub Sierakowski
1611---215
Cykl debat trwa. W poniedziałek odbyła się ta dotycząca kandydatów do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. W naszym studiu spotkało się 5 kandydatów.

Michał Zieliński, Adam Pulit, Tomasz Wojtiuk, Michał Przydróżny i Jacek Bogusławski odpowiadali na pytania prowadzącego oraz pytali siebie nawzajem. Pozostałe komitety albo nie odpowiedziały na prośbę o kontakt w sprawie debaty albo z różnych przyczyn odmówiły udziału.

Były już wojewoda wielkopolski został zapytany o to, co zrobiło Prawo i Sprawiedliwość w sprawie budowy drogi S11.

– Obejmując rząd jasno postawiliśmy sobie priorytet, żeby ta S11 powstała. Obecnie w sumie wszystkie odcinki, a  w Wielkopolsce jest to 280 km, są na etapie bądź uzyskiwania decyzji środowiskowej, bądź po przetargach – odpowiedział Michał Zieliński, KW Prawo i Sprawiedliwość.

Do Tomasza Wojtiuka padło pytanie o ochronę przyrody i potencjalne powstanie w naszym regionie nowych parków krajobrazowych.

– Przepisy unijne obligują nas do tego, żeby w 2050 r. był zrównoważony obieg gospodarczy i zeroemisyjność. Dlatego wiemy, że te zmiany nas czekają. Ale na pewno nie może być to kosztem ludzi i gospodarki. Oczywiście, przyroda jest bardzo ważna, parki krajobrazowe są niezwykle ważne, ale to trzeba sprawdzić, jak w danym społeczeństwie jest odbierane – podkreślał Tomasz Wojtiuk, KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe.

Kandydat lewicy poruszył temat wykluczenia komunikacyjnego.

– Musimy postawić przede wszystkim na integrację oraz stworzyć politykę dostępności. Aby senior mógł dojechać do miasta gminnego, zintegrować się ze znajomymi i do tego domu wrócić – zapowiadał Michał Przydróżny, KKW Lewica.

Aktualny burmistrz Złotowa mówił o marce miasta – Wielkopolskich Zdrojach.

– To jest oferta dla Wielkopolan. Ale miejsce pracy dla młodych ludzi. To jest wykorzystanie atutów, które były tylko w teorii, jak jeziora, zieleń, rzeki. Te elementy przyrodnicze i zasoby naturalne, to dzisiaj szansa dla całej Wielkopolski. Wokół jednego kuracjusza, jeżeli uzyskamy status uzdrowiska, 7 osób ma pracę – podkreślał Adam Pulit, KW Koalicja Samorządowa OK Samorząd.

W trakcie debaty pojawił się również temat bezpieczeństwa w kontekście zagrożenia konfliktem zbrojnym.

– My w Wielkopolsce zawsze mamy swoje procedury. Procedury z naszej strony są przygotowane na wypadek trudnej sytuacji. Mam nadzieję, że do takiej nie dojdzie. W tym zakresie proszę mieć do nas ogromne zaufanie, bo wszystko to mamy – zapewniał Jacek Bogusławski, KKW Koalicja. Obywatelska.

To nie koniec debat na naszej antenie. W kolejnych dniach m.in. dyskusje kandydatów do RM Piły, na burmistrza Szydłowa, Jastrowia i Trzcianki.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group