Remont wyrzyskiego urzędu i duch von Brauna

28.02.2024   Autor: Jakub Sierakowski
717---35
Zabytkowy budynek Urzędu Miejskiego w Wyrzysku zostanie odrestaurowany. Już niedługo jego wnętrze ma się diametralnie zmienić.

– Przystępujemy do rewitalizacji korytarzy. I oczywiście z tym się wiąże cała infrastruktura drzwiowa i okienna – mówię tutaj o dużym oknie na korytarzu. Zachowujemy pewne elementy, czyli lastrykowe schody, które będą oczyszczone, tak jak barierki. Wszystko robimy zgodnie z oczekiwaniami konserwatora zabytków. Myślę, że budynek będzie bardziej dostępny dla mieszkańców, a przede wszystkim czysty, piękny i zachowujący charakter tego obiektu – podkreśla Bogusława Jagodzińska, burmistrz Wyrzyska.

I zgodnie z tymi zaleceniami odrestaurowana zostanie część drzwi tak, by harmonizowała z resztą wystroju. Wymienione zostanie również oświetlenie na korytarzach, odnowiona będzie też sala ślubów, w której zachowane zostaną drewniane elementy. Poza tym na korytarzach pojawią się nowe meble, a tradycyjne, papierowe tablice informacyjne zastąpią informatyczne. Na każdym piętrze będą specjalne fototapety nawiązujące do tego, czym zajmują się pracownicy.

W ciągu 2 tygodni zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie prac. Na renowację urzędu Wyrzysk dostał z rządowego funduszu 500 tys złotych.

Z wyrzyskim urzędem związana jest ciekawostka. Przed wojną, wraz z rodziną, mieszkał tam Wernher von Braun, współtwórca rakiety V2 i powojenny dyrektor NASA w Alabamie. Von Braun urodził się w Wyrzysku, jego ojciec był tam starostą.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group