Pokazali tablicę „Schneidemuhl” z pilskiego dworca kolejowego

12.02.2024   Autor: Redakcja
486---338
„Historia Piły w zbiorach kolekcjonerów” - to tytuł wystawy w Regionalnym Centrum Kultury. Ekspozycję przygotowało Pilskie Muzeum Wojskowe.

Jedenastu pasjonatów historii miasta zaprezentowało na tej ekspozycji swoje zbiory. Można było podziwiać; porcelanę, pocztówki, dokumenty, gazety, butelki, porcelanki, modele samolotów z pilskiego lotniska, artefakty z obozu jenieckiego, piecyki gazowe i wiele innych interesujących pamiątek.

- Zapowiadaną przez nas ciekawostką, której nigdy wcześniej miłośnicy dawnej Piły nie widzieli w całości i o takich wymiarach, była duża tablica „Schneidemuhl” z jednego z peronów dworca kolejowego. Tablicę kilka miesięcy temu odnalazł mieszkaniec Piły na terenie Niemiec, blisko granicy z Polską. Pan, od którego kupował samochód wykorzystał tablicę jako blaszane pokrycie dachu szopy. Tablica będzie eksponowana jako depozyt w Pilskim Muzeum Wojskowym - mówi Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego. 
Kolejna podobna wystawa już za rok w tym samym miejscu.

- Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, pierwsi zwiedzający byli już 15 minut przed otwarciem. Wystawcy byli również pod wrażeniem zainteresowania i ilości pytań dotyczących ich zbiorów. Wszyscy byli zadowoleni - dodaje organizator. 

fot. Pilskie Muzeum Wojskowe
 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group