Czy nadal można zaciągnąć kredyt frankowy?

22.01.2024   Autor: Artykuł sponsorowany
---

Popularność kredytów we frankach szwajcarskich zdecydowanie zmalała po tym jak pojawiły się trudności w spłatach rat kredytowych. Stuprocentowy i nagły wzrost kursu franka sprawił, że wielu frankowiczów straciło płynność finansową i przestało być wypłacalnych.

Nieruchomości w kredycie hipotecznym

Zakup nieruchomości w kredycie hipotecznym to wciąż rozwiązanie bardzo powszechne i chwalone. Banki chętnie kredytów hipotecznych udzielają, kredytobiorcy zaś cieszą się nowym mieszkaniem, domem, na które nie byłoby ich stać bez kredytu. NIższe oprocentowanie kredytu hipotecznego jest atrakcyjniejszym rozwiązaniem niż kredyt konsumpcyjny. W dalszym ciągu oferta kredytowa jest rozbudowana o kredyty walutowe, chociaż osób decydujących się na zaciąganie takich zobowiązań jest zdecydowanie mniej, niż w czasie boomu na kredyty w CHF. Również kredyt we frankach jest dostępny. Sam frank szwajcarski nie jest złą walutą na zobowiązanie, problemem wspomnianych frankowiczów były zapisy o indeksacji kredytów i zabezpieczenie przed sytuacją do jakiej doszło w związku ze skokiem kursowym.

Niechlubna sława kredytów w CHF

Kredyty we frankach zaczęły się kojarzyć z problemem, ryzykiem i zamieszaniem wokół przepisów. Wątpliwości wzbudziły zapisy o dowolności kreacji wysokości raty w zależności od kursu waluty obcej. Praktycznie do dziś głośno jest o kredytach we frankach. Wraz z możliwościami prawnymi frankowiczów, którzy zyskali prawo do unieważnienia kredytu w związku z niedozwolonymi klauzulami zawartymi w umowie kredytowej, pojawiła się nowa specjalizacja prawna jak kancelaria frankowa oferująca pomoc w sprawach frankowych. Prawnicy wyspecjalizowani w prawie dotyczącym kredytów frankowych na przestrzeni lat zdążyli uzyskać bogate doświadczenie w orzecznictwie, co za tym idzie aktualnie zapewniają kompleksowe wsparcie poradą, reprezentacją, sporządzaniem pism w sprawach frankowych.

Nie ma złego co by na dobre nie wyszło

Jak dowodzi praktyka sądowa i adwokacka okazuje się, iż fatalna sytuacja w jakiej znaleźli się początkowo frankowicze nie jest taka zła, bowiem przysługuje kredytobiorcom roszczenie unieważnienia zobowiązania kredytowego z uwagi na abuzywność umowy. Nie jest to prosta sprawa, za to godna zainteresowania. Mimo wszystko zainteresowanie kredytami frankowymi w bankach zdecydowanie spadło. Ilość udzielanych kredytów w walucie obcej znacznie spała na przestrzeni lat, a kredyty frankowe stały się symbolem dotkliwej nauczki dla kredytobiorców. Dodatkowo jedna z najlepszych kancelarii w Polsce postanowiłam udostępnić darmowe narzędzie jakim jest kalkulator frankowicza

Ostrożne zadłużenie

Pojawienie się światełka w tunelu dla frankowiczów dzięki wyrokom TSUE biorących interesy kredytobiorców pod uwagę wcale nie oznacza, że warto zadłużać się bez szacowania ryzyka. Zawsze należy rozważyć różne scenariusze na przyszłość. Waluta obca, bez względu na to jak bardzo stabilna, również dolar i euro to zawsze większe ryzyko na kredyt jak zobowiązanie w złotych. Mimo wahań stóp procentowych i chwiejnej polityki finansowej Polski, to i tak zadłużanie się w polskich złotych daje więcej pewności zobowiązania niż jakakolwiek oferta kredytowa w walucie obcej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group