Szczepienia przyszły z Mikołajem. Poradnie i apteki czekają na pacjentów

07.12.2023   Autor: News4Media
1479---372
Na dzień dobry kłopoty. Bo albo trudno było się dodzwonić, albo zarejestrować. Od wczoraj dostępna jest szczepionka przeciwko Covid-19. Wirusolodzy zachęcają: szczepcie się.

Od wczoraj (środy 6 grudnia) każdy, kto skończył 12 lat, może się zaszczepić Nuvaxovidem, najnowszą szczepionką przeciwko krakenowi, wariantowi koronawirusa. To preparat bardziej tradycyjny, który nie jest oparty na najnowszej technologii mRNA. W ocenie wirusologów jest on skuteczny i bezpieczny. Szczepienia są bezpłatne. Tyle że akcja szczepień – zdaniem specjalistów – w Polsce ruszyła zbyt późno, bo liczba zachorowań na covid już jest duża.

Na razie chętnych nie brakuje

Na początek do Polski dotarło 210 tysięcy szczepionek. Pod koniec przyszłego tygodnia trafi kolejnych 200 tys. Zdaniem resortu zdrowia to wystarczy, żeby mogli zaszczepić się wszyscy chętni.

Tymczasem nie wszędzie dotarło tyle szczepionek, ile ich zamawiano. Dlatego pojawiły się problemy. Narzekały i apteki, które szczepią, i poradnie. Bo też zainteresowanie pacjentów, przynajmniej na razie, jest bardzo duże, a nikt – jak mówią medycy – nie chciałby zniechęcać ludzi kłopotami organizacyjnymi. Zwłaszcza że wszyscy obserwują, jak z dnia na dzień rośnie liczba chorych na COVID-19. A to daje do myślenia.

Jak zapisać się na szczepienia?

Szczepienia przeciwko Covid-19 mogą wykonywać:
  • przychodnie POZ,
  • apteki ogólnodostępne, które podpiszą umowę z NFZ.
Wykaz przychodni POZ oraz aptek, w których można się zaszczepić, jest dostępny na stronie pacjent.gov.pl.
Uwaga: w aptekach mogą się zaszczepić tylko osoby dorosłe (po 18. roku życia).
Na szczepienie można zapisać się za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) w placówce POZ lub aptece, która wykonuje szczepienia.
Można się także zapisać poprzez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl lub po prostu zadzwonić do poradni lub apteki i umówić się na wizytę.

Po raz pierwszy, po raz kolejny

Szczepionkę Nuvaxovid – czytamy na stronie pacjent.gov.pl – można przyjąć zarówno jako kolejną dawkę w cyklu szczepień, jak i pierwszą szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Osoby do tej pory niezaszczepione otrzymają dwie kolejne dawki w odstępie 3 tygodni.

Dawkę przypominającą – zdaniem specjalistów – przede wszystkim powinny przyjąć te osoby, które mają:
• co najmniej 60 lat,
• obniżoną odporność lub choroby współistniejące, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu Covidu,
• są pracownikami ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym.

fot. iStock

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group