Cmentarz na Leszkowie czeka na renowację

29.11.2023   Autor: Artur Maras
794---294
Kilkaset nagrobków z cmentarza jenieckiego na Leszkowie czeka na odnowienie. Póki co są one magazynowane w jednym z hangarów na terenie lotniska.  
 
- Te nagrobki właściwie zostały zapomniane. Udało się je odnaleźć w 2012 roku. W tej chwili spoczywają w jednym ze schronohangarów na lotnisku. Jest to około 370 nagrobków. Przede wszystkim krzyży, ale także nagrobków muzułmańskich. Już kilka lat temu był projekt rewitalizacji tego cmentarza opracowany już kilka lat temu i przewidywano w nim nie tylko odnowienie nagrobków i pomników, które znajdują się na cmentarzu, ale także powrót nagrobków z lotniska - mówi dr Maciej Usurski, historyk i kustosz Muzeum Staszica w Pile. 

Które po ponad ćwierć wieku wróciłyby na cmentarz w utworzonym tam lapidarium. W 1998 roku doszło do największej dewastacji cmentarza jenieckiego z czasów I Wojny Światowej. Zniszczone nagrobki przewieziono wtedy na teren miasta przy ul. Węglowej i tam składowano. Potem o nich zapomniano na 14 lat. W 2012 roku po ponownym znalezieniu, zostały skatalogowane i przeniesione w nowe miejsce, w którym czekają na odnowienie.


Rewitalizacji wymaga także sam cmentarz. Powstał on w 1914 roku. Wiele nagrobków nadszarpnął ząb czasu. Spoczywają tutaj żołnierzy armii sprzymierzonych, którzy znajdowali się tutaj w pilskim obozie jenieckim. Według różnych szacunków, zostało tutaj pochowanych od 2967 do nawet 4800 jeńców różnych narodowości.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group