Fotelik przodem i tyłem do kierunku jazdy - o czym warto wiedzieć

30.10.2023   Autor: Redakcja
3098---3956
Podróżowanie samochodem z dzieckiem to odpowiedzialne zadanie, które wymaga odpowiedniego zabezpieczenia malucha. Jeden z najważniejszych elementów wyposażenia samochodu to fotelik, jednak wiele osób ma trudności w wyborze odpowiedniego modelu. Foteliki przodem i tyłem do kierunku jazdy są jednym z popularnych rozwiązań, ale jakie są ich zalety i na co warto zwrócić uwagę przy zakupie? O tym wszystkim dowiesz się w tym artykule.

Dlaczego dziecko powinno podróżować tyłem do kierunku jazdy jak najdłużej?

Bezpieczeństwo dziecka podczas podróży jest priorytetem dla każdego rodzica. Dlatego też eksperci zalecają, aby dziecko podróżowało tyłem do kierunku jazdy jak najdłużej. Taka pozycja zapewnia większą ochronę głowy, szyi oraz kręgosłupa w przypadku nagłego hamowania lub zderzenia. Według badań, dzieci przewożone tyłem do kierunku jazdy są nawet pięć razy mniej narażone na obrażenia w przypadku wypadku drogowego.
Podróżowanie tyłem do kierunku jazdy ma również korzystny wpływ na rozwój dziecka. W takiej pozycji, maluch ma lepszą równowagę i kontrolę nad swoim ciałem. Zwiększa się również bezpieczeństwo w przypadku bocznych zderzeń, które stanowią dużą część wypadków drogowych. Wybierając fotelik, warto wybrać taki, który umożliwia montaż tyłem do kierunku jazdy przez jak najdłuższy okres. Istnieją modele, w których maluch może podróżować tyłem aż do 5. roku życia, co sprawia, że są one inwestycją na długie lata.

Fotelik RWF i FWF - praktycznym rozwiązaniem

Foteliki przodem i tyłem do kierunku jazdy (zobacz przykładowe modele) mają swoje różnice, a jednym z najpopularniejszych rozwiązań są foteliki RWF (Rear-Facing) oraz FWF (Forward-Facing). Oba modele mają swoje zalety i warto poznać je bliżej przed podjęciem decyzji.
Fotelik RWF to fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy. Jest to zdecydowanie bezpieczniejsza pozycja dla dziecka i zalecana jest przez ekspertów aż do 4. roku życia. Foteliki RWF mają większe oparcie dla głowy i dodatkową ochronę, co jest szczególnie istotne dla niemowląt i małych dzieci, które nie mają jeszcze w pełni rozwiniętej stabilności szyi. Tego rodzaju fotelik zwiększa bezpieczeństwo dziecka i minimalizuje ryzyko obrażeń podczas wypadku drogowego.
Natomiast fotelik FWF to fotelik montowany przodem do kierunku jazdy. Jest on odpowiedni dla dzieci starszych, które mają już odpowiednio rozwiniętą stabilność szyi i kręgosłupa. W takim foteliku dziecko może mieć większą swobodę ruchów i większą widoczność na drogę. Jednakże, fotelik FWF jest mniej bezpieczny w przypadku wypadku, ponieważ większe siły działają na głowę i szyję dziecka.

Fotelik przodem i tyłem do kierunku jazdy - jeden model na długi czas

Dobrym rozwiązaniem dla rodziców, którzy chcą inwestować w jeden model fotelika, który będzie służył dziecku przez długi czas, jest wybór fotelika, który można montować zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Takie foteliki, zwane fotelikami wielofunkcyjnymi lub przekształcalnymi, posiadają mechanizmy, które umożliwiają łatwe zmienianie kierunku montażu. W takim foteliku dziecko może podróżować tyłem do kierunku jazdy aż do 5. roku życia, zapewniając mu wysoki poziom bezpieczeństwa. Gdy dziecko osiągnie odpowiednią wagę i wzrost, można przekształcić fotelik tak, aby podróżowało przodem. Takie rozwiązanie pozwala na długotrwałe korzystanie z jednego fotelika, co jest zarówno oszczędne, jak i wygodne dla rodziców.
Przy wyborze fotelika z możliwością montażu tyłem lub przodem, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze, fotelik powinien być odpowiednio bezpieczny i spełniać normy bezpieczeństwa. Należy zwrócić uwagę na system zabezpieczający pasami, jakość materiałów oraz system mocowania do samochodu. Dodatkowo, ważne jest, aby fotelik miał regulowaną wysokość oparcia i zagłówka oraz możliwość dostosowania go do wyrostu dziecka. Jest to istotne, ponieważ dziecko powinno mieć odpowiednie wsparcie dla głowy i pleców, aby podróż było komfortowe i bezpieczne.

Na co zwracać uwagę wybierając fotelik z możliwością montażu tyłem lub przodem?

Kiedy decydujemy się na zakup fotelika z możliwością montowania tyłem lub przodem do kierunku jazdy, istnieje kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim, ważne jest, aby fotelik był zgodny z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. W Europie obowiązują przepisy normy ECE R44/04 lub R129 (R44/04, R129 i-Size). Upewnij się, że wybrany model spełnia te wymagania.
Dodatkowo, należy sprawdzić, czy fotelik posiada system ISOFIX. Jest to system mocowania fotelika do samochodu, który zapewnia większą stabilność i bezpieczeństwo. Foteliki z ISOFIX są łatwe w montażu i demontażu, co ułatwia obsługę. Warto również sprawdzić, czy fotelik posiada wskaźnik prawidłowego zamocowania, aby mieć pewność, że został poprawnie zamocowany. Kolejnym ważnym aspektem jest regulacja fotelika. Zwróć uwagę na możliwość regulacji wysokości oparcia i zagłówka, ponieważ dziecko powinno mieć odpowiednie wsparcie, które rośnie wraz z jego wzrostem. Fotelik powinien być również łatwy w dostosowaniu do kilku pozycji nachylenia, aby można było idealnie dopasować go do potrzeb dziecka.
Wygoda podróży to także istotny czynnik. Sprawdź, czy fotelik posiada dodatkowe elementy, takie jak oddychające materiały, miękkie obicie czy dodatkowe wkładki. Wspomniane elementy zapewnią dziecku większy komfort, szczególnie na dłuższych trasach. Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest wiek i waga dziecka. Sprawdź, czy fotelik jest odpowiedni dla twojego dziecka pod względem limitu wagowego i wiekowego. Ważne jest, aby fotelik był odpowiednio dopasowany do rozmiaru dziecka, aby zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo i komfort podczas podróży.

Foteliki dwukierunkowe - kiedy będą dobrym wyborem?

Foteliki dwukierunkowe to kolejna opcja, którą warto rozważyć przy wyborze fotelika dla dziecka. Są to foteliki, które można montować zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy, w zależności od wieku i wagi dziecka. Kiedy zatem foteliki dwukierunkowe będą dobrym wyborem? Pierwszym przypadkiem, w którym foteliki dwukierunkowe są odpowiednie, jest dla rodziców, którzy chcą jak najdłużej korzystać z montażu tyłem do kierunku jazdy. Takie foteliki posiadają opcję montażu tyłem do kierunku jazdy nawet do lat 4 lub 5, co zapewnia wysokie bezpieczeństwo dla dziecka. Później, gdy dziecko jest już większe i ma odpowiednią wagę oraz stabilność szyi i kręgosłupa, może podróżować przodem.
Drugim przypadkiem, w którym foteliki dwukierunkowe są dobrym wyborem, jest dla rodzeństwa różniącego się wiekiem. Dzięki takim fotelikom, można przewozić dzieci w różnym wieku, jedno tyłem do kierunku jazdy, a drugie przodem. Jest to wygodne rozwiązanie, które zapewnia bezpieczeństwo i komfort dla obu dzieci. Foteliki dwukierunkowe są również dobrym wyborem dla rodziców, którzy często podróżują z dzieckiem na krótszych trasach. Bardzo proste i szybkie przełączanie fotelika z montażu tyłem na przód do kierunku jazdy sprawia, że taka opcja jest wygodna i oszczędza czas.

Zobacz bezpieczne foteliki samochodowe na BeSafe.com.pl

Grafika: materiał partnera
 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group