Dużo ważnych zmian dla pacjentów. U lekarza i w aptece

23.10.2023   Autor: News4Media
1133---370
Krócej ważne recepty, szczepienia w aptekach, bezpłatna mammografia dla młodszych kobiet. To tylko część zmian, które wejdą w życie już 1 listopada.

Zmian jest tak wiele, że można mówić o lawinie. Pacjenci odczują je nie tylko w gabinecie lekarskim, ale także w aptece.

Zacznijmy tę wyliczankę od recept. Z reguły są one ważne 30 dni, ale nie zawsze tak musi być. Lekarz, sporządzając taki dokument, może zastrzec, że recepta ważna jest aż 365 dni od momentu wystawienia (lub może wskazać także konkretną datę, od kiedy jest ważna). Tak już nie będzie, bo 1 listopada przepisy zostaną zmienione .

Recepty
Teraz maksymalny czas ważności recepty będzie wynosił 180 dni. Jeżeli ktoś w tym czasie nie wykupi leków, to będzie musiał się postarać u lekarza o nową receptę. „Co ważne, zmiany będą dotyczyć nie tylko nowych recept wypisanych od 1 listopada, ale także wystawionych przed tą datą. Oznacza to, że farmaceuta będzie mógł wydać leki maksymalnie na 180 dni” – podkreśla wp.pl.

Badania
Kolejna zmiana dotyczy skierowania na badania wystawiane przez lekarzy rodzinnych. W kilku przypadkach będą mogli oni zlecać badania bez konieczności odsyłania pacjenta do specjalisty. Chodzi konkretnie o badania diagnozujące alergie: immunoglobuliny całkowitej (IgE), immunoglobuliny E swoiste (IgE) z panelem 10-punktowych oznaczeń dotyczącym alergii.
Szczepienia
Do szczepień w aptekach już się chyba przyzwyczailiśmy. Było tak np. podczas pandemii COVID-19. Od 1 listopada aptekarze będą mogli zaszczepić także przeciwko grypie i pneumokokom. Darmowe szczepionki – przypominamy – przysługują osobom 65 plus. Dla pozostałych są płatne.

Badania dla kobiet
Zostanie także poszerzony katalog kobiet uprawnionych do darmowych badań piersi. Obecnie jeszcze NFZ na takie badania zaprasza panie w wieku 50-69 lat. Od 1 listopada z tej oferty będą mogły skorzystać kobiety od 45. aż do 74. roku życia. Jest jeden warunek do spełnienia: brak wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 2 lat z NFZ.

Fot. iStock

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group