Przed nami listopad i dwa dodatkowe dni wolne

17.10.2023   Autor: News4Media
573---263
Zbliża się listopad. W tym miesiącu będziemy mieli 2 dodatkowe dni wolne od pracy: 1 listopada, który wypada w środę, i 11 listopada, który wypada w sobotę. Czy tracimy ten dzień wolny?

11 listopada, czyli Święto Niepodległości – przypomnijmy – jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Przepisy regulują taką sytuację, kiedy taki dzień wypada np. w sobotę. Otóż zgodnie z Kodeksem pracy – nie tracimy takiego dnia wolnego. Zgodnie z przepisami pracodawca musi nam go oddać. Tyle że w innym terminie. Co to znaczy?

Co na to Kodeks pracy?
Według przepisów za święto przypadające w sobotę pracodawca musi udzielić pracownikowi dnia wolnego. Kiedy? Albo sami uzgadniamy to z pracodawcą, albo on decyduje, kiedy przyzna nam ten dzień. I tylko od niego zależy, czy wszyscy pracownicy firmy będą odbierać dzień wolny jednocześnie czy też w różnych dniach.
Dodatkowy dzień wolny może być przyznany w dowolnym terminie. Zarówno po, jak i przed świętem. Uwaga, pracodawca nie może nam przyznawać – zamiast całego dnia – po kilka godzin wolnego dziennie. Dzień wolny za święto w sobotę nie przysługuje osobom pracującym na innych umowach niż umowy o pracę, a także wykonującym niektóre zawody, np. nauczycieli.

fot. iStock

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group