Adam Szejnfeld senatorem na kolejną kadencję

17.10.2023   Autor: Redakcja
971---640
Stało się to o czym pisaliśmy wczoraj. Po podliczeniu przez PKW wszystkich głosów w okręgu wyborczym nr 88 senatorem został Adam Szejnfeld (Koalicja Obywatelska). Wygrał z Januszem Kubiakiem (Prawo i Sprawiedliwość), Januszem Kołosem (Konfederacja) oraz Justyną Przybył (Nowa Demokracja - TAK). W całym kraju Pakt Senacki dystansuje Prawo i Sprawiedliwość. 

PKW opublikowała wyniki do Senatu ze wszystkich obwodów do głosowania w pilskim okręgu wyborczym obejmującym pięć powiatów: pilski, złotowski, czarnkowsko-trzcianecki, chodzieski oraz wągrowiecki. Zdecydowanym zwycięzcą wyborów jest obecny senator KO Adam Szejnfeld. Zdobył 49,81% głosów. Na drugiego Janusza Kubiaka (PiS) zagłosowało 29,87% wyborców. Trzeci był Józef Kołos (Konfederacja) z wynikiem 10,92%, czwarta Justyna Przybył (Nowa Demokracja - TAK) - 9.40%. 


 
W Senacie w skali kraju Prawo i Sprawiedliwość straciło 14 miejsc. Kandydaci partii uzyskali w obecnych wyborach 34 mandaty. Zdecydowaną przewagę w izbie wyższej zdobyła opozycja, którą reprezentować będzie 66 senatorów. Prawo i Sprawiedliwość, które w kończącej się kadencji miało 48 swoich przedstawicieli w Senacie, odnotowało w niedzielnych wyborach znaczne straty.
Według danych z Państwowej Komisji Wyborczej po przeliczeniu 100 proc. głosów, PiS przypadną w obecnej kadencji 34 miejsca w Senacie. 44 mandaty przypadną za to Koalicji Obywatelskiej. To oznacza, że zostaną największym ugrupowaniem w izbie wyższej. Dotychczas był nim PiS. Dziewięciu kandydatów do Senatu wprowadziła Lewica, ośmiu Trzecia Droga, zaś pięciu przyszłych senatorów zdobyło poparcie wyborców startując z własnych komitetów i w ramach Paktu Senackiego. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group