Pieniądze na odnowę zabytków

01.10.2023   Autor: Jakub Sierakowski
865---88
Niemal 160 milionów złotych na zabytki w Wielkopolsce. Rząd przeznaczył te środki w ramach programu odbudowy zabytków. Trafią również do budynków w naszym regionie. 
Absolutnym rekordzistą w naszym regionie jest kościół p.w. św. Mikołaja w Wałczu. Parafia otrzymała 3,5 mln złotych na, niezbędne jak mówi proboszcz, prace renowacyjne.- Pojawił się problem z dachem. Mimo że on dosyć solidnie wygląda, to w kilku miejscach przecieka. Próby uszczelnienia go środkami bitumicznymi nie dało rezultatu, więc jest to coś koniecznego, żeby zachować substancję tego zabytku - mówi ks. Antoni Badura, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Wałczu. 
 
Podobnie do sprawy podchodzą w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Tam 1,2 mln złotych trafiło na ratunkowy remont zabytkowego budynku Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Białej. Ratunkowy, bo niezbędny. 
- 1,2 mln nie rozwiązuje sprawy, nie rozwiązuje problemu. Ale zapewni nam kapitalny remont, jeżeli chodzi o dach i okna. A więc pierwszy, najważniejszy element ratowania budynku będzie za nami - tłumaczy Włodzimierz Ignasiński, wicestarosta czarnkowsko-trzcianecki.
 
A kolejne etapy władze powiatu zapowiadają w następnej kadencji samorządu. Na etapy prace podzielono również w Czarnkowie. Miasto dostało 1,3 mln zł na renowację oraz adaptację na funkcje społeczno-kulturalne Dworku Swiniarskich. To jednak o 3 mln za mało, żeby prace przeprowadzić do końca. 
 
- Wystąpiliśmy o dofinansowanie z funduszu Polski Ład na pierwszy etap. To przede wszystkim dokumentacja na prace renowacyjne - mówi Andrzej Tadla, burmistrz Czarnkowa. 
 
Pieniądze, jednak dużo mniejsze, przyznano również jednostkom w powiecie pilski. Tutaj rekord to 450 tysięcy złotych. Właśnie tyle powiat uzyskał na remont dachu ogólniaka “na Pola”.  
Przeczytaj więcej o: odnowa zabytków, pieniądze na zabytki,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group