Odkryli zabytek...obok sklepu

17.09.2023   Autor: Artur Maras
756---
Część dawnej bocznicy kolejowej sprzed ponad 100 lat odkopano w Pile. Nietypowy zabytek odkryli właściciele sklepu meblowego przy ul. Towarowej. Tory będą odrestaurowane.  
 
-Odkryliśmy piękne zabytkowe tory, o których wiedzieliśmy, że w tym miejscu są. Postanowiliśmy je odrestaurować, odnowić, oczywiście zachowując ich oryginalny styl i to jak to się robiło kiedyś. Powstanie tutaj taka mini bocznica kolejowa. Widzimy też odbojnik wagonowy, który też będzie zrobiony - zapewnia Andrzej Szaładziński, manager sklepu.


 Dzięki starej fotografii właściciele sklepu meblowego wiedzieli, że znajdują się tu zakopane tory. Ponad sto lat temu do budynku prowadziła bocznica kolejowa. Sam budynek powstał pod koniec XIX wieku. Przed wojną mieścił się w nim magazyn Rolniczej Centrali Towarowej Spółdzielni Marchii Granicznej. Przechowywano w nim nawozy, pasze czy ziarno.   
Odkopane szyny pochodzą z 1903 i 1941 roku. Właściciele sklepu chcą je odrestaurować, a po zakończeniu prac postawić na nich wagon, tak aby miejsce to wyglądało jak przed stu laty.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group