Ile kosztuje dobra wycinarka plazmowa? Dlaczego warto w nią zainwestować?

29.08.2023   Autor: Artykuł sponsorowany
---
Cięcie plazmą to wciąż jedna z najchętniej wybieranych metod obróbki materiałów. Inwestycja w nowoczesną wycinarkę plazmową może znacząco zwiększyć efektywność Twojego zakładu. Z jakimi kosztami będzie się wiązać i na co zwrócić uwagę? Sprawdźmy!

Jak działają wycinarki plazmowe?

Jak wskazuje nazwa, wycinarka plazmowa CNC wykorzystuje potencjał plazmy, która ze względu na swoje unikalne właściwości bywa również określana mianem czwartego stanu skupienia. To zjonizowana materia zawierająca cząsteczki naładowane elektrycznie, jednak sama w sobie jest jednocześnie obojętna elektrycznie oraz dobrze przewodzi prąd.

Co ważne: wraz ze wzrostem temperatury zmniejsza się jej opór elektryczny. Dzięki temu możliwe staje się wytworzenie plazmowego łuku elektrycznego. Jego temperatura sięga nawet 30 000 K. Już w połowie ubiegłego stulecia plazma zaczęła być więc stosowana do przecinania materiałów. Pomimo upływu lat ta technologia wciąż sprawdza się znakomicie w wielu zakładach, a przy tym zwiększają się jej możliwości.

Inwestycja w wycinarkę plazmową: kluczowa dla Twojego biznesu

Nie da się ukryć. Zakup nowoczesnej maszyny to spora inwestycja. Cena wycinarki plazmowej, w zależności od konfiguracji i zastosowanych rozwiązań, wynosi nawet kilkaset tysięcy złotych. Ale należy spoglądać na ten wydatek przede wszystkim jak na doskonały sposób na zwiększenie możliwości firmy, co pozwala osiągnąć wyższą rentowność oraz odkryć zupełnie nowe perspektywy biznesowe.

Nowoczesna wycinarka plazmowa to sposób na uzyskanie satysfakcjonującej precyzji, a jednocześnie znaczne skrócenie czasu realizacji projektów. Zaawansowane urządzenie będzie przy tym zgodne ze standardami tak zwanego Przemysłu 4.0.

Możliwe stanie się więc zintegrowanie go z wykorzystywanymi w przedsiębiorstwie systemami informatycznymi, w tym narzędziami ERP. To natomiast najlepszy sposób na jeszcze lepszą optymalizację procesów i polepszanie workflow nie tylko działu produkcji, ale także wszystkich segmentów przedsiębiorstwa.

Oszczędzaj dzięki odpowiedniej maszynie

Zwróć uwagę, że na rynku dostępnych jest wiele różnych urządzeń. Możesz uzyskać spore oszczędności, wybierając odpowiedni model. Przy okazji sięgniesz także po dodatkowe korzyści. Znakomitym przykładem takiej propozycji jest wycinarka plazmowa Eckert.

To urządzenie może łączyć technologię cięcia plazmą z innymi rozwiązaniami – cięciem tlenem lub cięciem wodą. W łatwy sposób wyeliminujesz więc wady poszczególnych metod i połączysz ze sobą ich zalety. Możesz na przykład zwiększyć zakres materiałów, które będziesz w stanie poddawać obróbce, albo obniżyć koszty cięcia.

Istnieje przy tym możliwość elastycznego wybierania technologii w ramach wykonywania jednego projektu. W tym celu nie musisz jednak kupować dwóch niezależnych maszyn, co wiązałoby się oczywiście ze zdecydowanie większymi kosztami.

Wycinarka plazmowa CNC: za i przeciw

Wycinarki plazmowe charakteryzują się przede wszystkim bardzo szybką i efektywną pracą. Umożliwiają także cięcie zarówno cienkich, jak i grubych materiałów, więc pod tym względem sprawdzają się lepiej od cięcia laserem. Wyróżnia je również wysoka precyzja i wąska strefa wpływu ciepła.

Z drugiej strony najistotniejsza wada tej technologii wynika wprost z właściwości plazmy. Wycinarki plazmowe CNC są w stanie obrabiać wyłącznie materiały przewodzące prąd elektryczny. Można więc ciąć nimi przede wszystkim stal, w tym stal niskowęglową i niskostopową, ale również aluminium.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group