Aleja Gwiazd Jazzu w Chodzieży

28.07.2023   Autor: Mateusz Manthai
930---98
Aleja Gwiazd Jazzu w Chodzieży oficjalnie otwarta. Zrewitalizowana kilka lat temu ulica Strzelecka upamiętnia najlepszych polskich i zagranicznych muzyków jazzowych.  
 
Otwarcie Alei Gwiazd Jazzu miało się odbyć już dwa lata temu. Plany te pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Inauguracja ulicy była kilkukrotnie przekładana. Teraz, przy okazji 53 Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych udało się przeciąć symboliczną wstęgę.  

- Ulica, jak widać, zmieniła się wzdłuż. To nie jest tylko ta dzisiejsza uroczystość, inaugurująca, ale już dużo, dużo wstecz. Faktycznie milej się tu spaceruje - mówi mieszkanka Chodzieży. 

Aleja ma być magnesem przyciągającym do Chodzieży nowych turystów. Otwarcie ulicy koncertem uświetnił jazzowy zespół “Muzyczni Tułacze”.  

- Chodzież jest pięknym miastem, ale ta aleja jest wyjątkowo urodziwa. Dla mnie jako jazzmana, wiadomo z jakiego powodu, ponieważ są tu postumenty. Na tych postumentach są wygrawerowane instrumenty - tłumaczy Janusz Szrom, dyrektor artystyczny Cho Jazz. 

A te przedstawiają m.in. kontrabas, trąbkę, pianino czy fortepian. Każda “ścianka” wykonana jest ze szkła i jest podświetlana. Sukcesywnie będą dodawane także kolejne elementy związane z jazzem.  

- Będziemy dopasowywać gwiazdy - jazzmanów i jazzmanki do poszczególnych postumentów, tak aby tworzyły taką otoczkę i koronę tych postumentów i instrumentów - zapewnia Jacek Gursz, burmistrz Chodzieży. 

Każdy postument będzie wyposażony w kod QR. Po jego zeskanowaniu w naszych telefonach będziemy mogli posłuchać utworów danego artysty, czy przeczytać jego biografię.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group