Zabytek z szansą na dotację

07.04.2023   Autor: Mateusz Manthai
1174---285
Milion złotych na remont Zamku Wodnego w Chodzieży. Obiekt walczy o dotację na remont. Obiekt przy jeziorze Strzeleckim do konkursu zgłosili sami mieszkańcy.  
 
Na konkurs “Nasz zabytek” swoje kandydatury mogą zgłaszać mieszkańcy. Są jednak obostrzenia. Obiekt musi być własnością publiczną i posiadać wpis do ewidencji zabytków. Im więcej zgłoszeń zamek otrzyma tym większa szansa na milion. Zgłoszenia możne przesyłać na stronę fundacji Most the Most.  Chodzieżanie do konkursu zgłosili tzw. Zamek Wodny przy ulicy Ujskiej. Budynek powstał w 1904 roku i przez wiele lat mieściła się tam restauracja. Teraz stoi pusty i niszczeje.  

- Dowody kultury materialnej są najważniejszymi źródłami o historii. W związku z tym trzeba to po prostu szanować. Zawsze miasto będzie miało mniejszy wydatek na remont tego budynku. To jest chyba zabytkowy zabytek, więc jestem jak najbardziej za - mówią chodzieżanie. 
Jeszcze 3 lata temu w budynku mieszkali ludzie. Miasto odkupiło lokal, a mieszkańcy się wyprowadzili. Burmistrz twierdzi, że zgłoszenie zamku do tego konkursu nie było przemyślanym pomysłem. A sam o zgłoszeniu dowiedział się po fakcie.  
 
- Mam obawy, chociaż kibicuję mocno tej idei, że w momencie, kiedy dostaniemy ten milion, że tak naprawdę to będzie kropla w morzu potrzeb. Trzeba mieć świadomość, że ten budynek wymaga naprawdę gruntownego remontu i pod nadzorem konserwatora zabytków - tłumaczy Jacek Gursz, burmistrz Chodzieży. 

Remont Zamku Wodnego, według szacunków, może kosztować nawet 5 milionów złotych. Ewentualny milion pozwoli na przeprowadzenie drobnych prac budowlanych, ale nie wystarczy na osiągnięcie zamierzonego celu, czyli adaptacji obiektu na potrzeby centrum pobytowego dla seniorów.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group