Ruszyła rejestracja na szczepienia przeciwko HPV

31.03.2023   Autor: Redakcja
1116---306
Rozpoczęła się rejestracja na bezpłatne szczepienia przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Program kierowany jest do dziewczynek z roczników 2010 i 2011, uczęszczających do pilskich szkół podstawowych. Piła zabezpieczyła na ten cel ponad 400 tys. złotych.

W tym roku na szczepienie mogą zgłosić się dziewczynki urodzone w 2010 roku. Schemat szczepienia obejmuje dwie dawki. W ramach programu prowadzone będą także działania informacyjno-edukacyjne, skierowane do trzynastolatków, zarówno dziewcząt, jak i chłopców. W spotkaniach weźmie udział około 750 uczniów.

– To ważny program, jakim są szczepienia przeciwko HPV. Tutaj dofinansowanie ze strony miasta powoduje, że udało się nabyć najlepsze możliwe na rynku szczepionki Gardasil 9. Dzięki temu ochrona po dwóch dawkach jest na całe życie. Podejmujemy jedną dobrą decyzję i zabezpieczamy dziewczynki przed drugą co do przyczyny śmiertelności chorobą, czyli rakiem szyjki macicy – podkreśla lek. med. Sebastian Łaźniak.

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) jest jedną z najczęstszych infekcji wirusowych, przenoszonych drogą płciową. Choć nie tylko. Do zakażenia może dojść podczas stosunku seksualnego, ale także podczas bezpośredniego kontaktu ze śliną lub krwią osoby zakażonej, a także drogą wertykalną podczas porodu. Warto więc pamiętać, że zakazić można się podczas wizyty u fryzjera, kosmetyczki, na basenie, w studiu tatuażu czy saunie. HPV to czynnik, który powoduje raka szyjki macicy (i nie tylko). Nie opracowano dotąd skutecznego leku na wirusa HPV, kluczowa jest więc profilaktyka i szczepienia.
W ramach „Programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Gminie Piła na lata 2023-2024” szczepienia realizować będzie firma Cogito Sebastian Łaźniak z Kalisza. Szczepienia będą odbywały się w gabinetach medycznych przy ul. Kraszewskiego 4. W celu rejestracji i uzyskania dodatkowych informacji dzwonić można pod numery telefonów: 800 808 006l ub 731 541 455.

– W ubiegłym roku, łącznie, podaliśmy 961 dawek, to oznacza, że około 42 proc. dziewczynek z roczników 2007 i 2009 zostało zaszczepionych. Łącznie na cały program do 2021 roku mieliśmy zarezerwowane blisko milion złotych. W tym roku kolejnych prawie 500 dziewczynek może zostać zaszczepionych – powiedział prezydent Piły Piotr Głowski.

Koszt szczepienia dla jednej dziewczynki to 844 złote, a dzięki programowi kolejne dwa roczniki mogą zaszczepić się bezpłatnie. W tym roku szczepienie dotyczy dziewczynek urodzonych w 2010 roku. Przy szczepieniu niezbędna jest zgoda rodzica, opiekuna prawnego.

fot. UM Piły

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group