Powiatowe Targi Edukacyjne w Chodzieży

25.03.2023   Autor: Mateusz Manthai
1990---

Liceum ogólnokształcące i dalsze studia czy szkoła branżowa z konkretnym zawodem? Przed takim dylematem stoją dziś powiększone roczniki klas VII i VIII, które rozpoczynały naukę w szkole jako sześcio- i siedmiolatki. Teraz wybiorą szkoły średnie. Te zaprezentowały się podczas Powiatowych Targów Edukacyjnych w Chodzieży.  
 

Prezentacje odbywają się w 5 szkołach powiatu chodzieskiego. Swoje drzwi otworzyły Zespoły Szkół w Chodzieży i Ratajach, I Liceum Ogólnokształcące oraz Prywatny Zespół Szkół, a także Centrum Kształcenia Zawodowego. Szkoły starają się pozyskać nowych uczniów na różne sposoby. Ósmoklasiści mogli poznać nie tylko oferty placówek, ale także wziąć udział w zajęciach, a nawet eksperymentach fizycznych. Wszystko po to, aby zobaczyć i przekonać się jak będzie wyglądać dalsza edukacja.  

– Przyszedłem tutaj, żeby zobaczyć sobie co jest w tej szkole, żeby wiedzieć czy w ogóle jest to dla mnie interesujące. - mówi jeden z uczestników Targów. - Mam już sprecyzowane na jaki chcę iść kierunek, ale mimo wszystko tak awaryjnie zawsze warto wiedzieć co jest w okolicy. - jedna z dziewczyn dodała - Przyszłam, żeby zobaczyć technika logistyka.  

Oferta szkół średnich jest bardzo szeroka. Od klas medycznych, europejskich i humanistycznych po profile techniczne - logistykę, organizację turystyki czy mechanikę. Te ostatnie są teraz najbardziej popularne.

 

– W ostatnich czasach widać, że jest duże zainteresowanie szkołami, które kształcą w odpowiednich zawodach. Chociaż uczniowie też wybierają liceum ogólnokształcące. Wszystko zależy od tego jaką drogę w przyszłości chcą obrać. - mówi Magdalena Woźniczka, dyrektor Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży 

Dwa ostatnie lata to wyjątkowe roczniki. Szkoły podstawowe opuszczają teraz uczniowie, którzy rozpoczęli edukację jako 6-latkowie i 7-latkowie. To wprowadza niemałe zamieszanie i zmusza szkoły średnie do odpowiedniego przygotowania się na napływ dużej ilości uczniów.  

– Mamy bardzo dużą liczbę absolwentów szkół podstawowych w związku z czym od września planujemy otwarcie 21 oddziałów. Szacujemy, że będziemy mieli ponad 600 absolwentów szkół podstawowych w naszych szkołach, czyli bardzo dużo - tłumaczy Mariusz Witczuk, wicestarosta chodzieski 

Dla porównania, w przyszłym roku absolwentów szkół podstawowych w powiecie ma być zaledwie... 200. W kolejnych latach liczba ta ma się ustabilizować na poziomie około 500 osób. W skali kraju, według danych Systemu Informacji Oświatowej, progi szkół podstawowych opuści ponad 509 tysięcy uczniów klas VIII, a ich w ich miejsce wejdzie tzw. pusty rocznik, liczący niespełna 214 tysięcy uczniów. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group