Setki mln euro na odbetonowanie miast

20.02.2023   Autor: News4Media
414---190
Rusza program odbetonowywania miast. Do wzięcia są duże pieniądze.

Akcję sfinansuje Unia Europejska, a w budżecie są setki milionów euro. Jaki jest cel walki z betonozą? Jak wyjaśnia „Puls Biznesu” - Zabetonowanie dużych powierzchni gruntu przyczynia się do powstawania miejskich wysp ciepła, utrudnia wsiąkanie wody, co skutkuje powodziami i podtopieniami.

Nabór wniosków do programu pod nazwą "Fundusze Inwestycyjne na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko" rozpocznie się w lipcu. Akcję koordynuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze będzie można wydać m.in. na odbetonowanie terenu, zwiększenie terenów zielonych i zbiorników wodnych. Do wykorzystania jest na to 560 mln euro. 310 mln euro jest przeznaczonych na ochronę i zachowanie przyrody, różnorodności biologicznej oraz infrastruktury, np. trawników.
Kolejne pieniądze (2,8 mld euro) – jak podkreśla „Puls Biznesu” – będą dostępne po odblokowaniu Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Będzie je można wykorzystać na energooszczędne oświetlenie ulic, poprawę efektywności energetycznej budynków, odnawialne źródła energii czy systemy monitorujące np. zbiórkę i zagospodarowanie odpadów. Planowane jest również wprowadzenie zmian prawnych. Miasta powyżej 20 tys. mieszkańców będą musiały opracować plany adaptacji do zmian klimatu.

fot. iStock
Przeczytaj więcej o: Setki mln euro na odbetonowanie miast,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group