Dziś Światowy Dzień Mokradeł

02.02.2023   Autor: Redakcja
505---202
2 lutego obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł. Hasło tegorocznego brzmi: „Już czas na przywrócenie mokradeł”.

Mokradła, torfowiska i bagna to ostoje bioróżnorodności, miejsca życia wielu rzadkich gatunków roślin, ptaków i płazów. Chronią przed suszą i powodziami, a także magazynują dwutlenek węgla. Obszary wodne i błotne są ekosystemami zagrożonymi, w związku z czym zagrożone są również związane z nimi rzadkie gatunki roślin i zwierząt.

- Lasy Państwowe od ponad 20 lat odtwarzają ekosystemy wodne, realizując projekty adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu oraz ochrony gatunków i siedlisk. Głównym celem programu Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych jest wzmocnienie odporności lasu na zagrożenia związane ze zmianami klimatu - informuje Maria Bajsarowicz, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.
Tegoroczne hasło Światowego Dnia Mokradeł wpisuje się w działalność Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych, które przygotowuje projekt pod nazwą: „Przywracanie funkcji i poprawa stanu siedlisk hydrogenicznych 2 na terenach pozostających w zarządzie PGL LP na obszarach Natura 2000 i Zielonej Infrastruktury”.

Więcej informacji na tematy związane z ochroną mokradeł znaleźć można TUTAJ 

fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group